Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Depolama Tesisleri için Yeni Tarifeleri Açıkladı

EPDK, Resmi Gazete’de yayımladığı düzenleme ile akaryakıt depolama tesislerine ilişkin iletim ve depolama tarifelerini duyurdu.
EPDK Depolama Tesisleri için Yeni Tarifeleri Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 31.03.2022 tarihli toplantısında, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17. Maddesinin, dördüncü fıkrasına eklenen “bu abone grupları için elektrik enerjisi tüketim miktarına göre farklı” hükmünün ticarethane aboneliği ile ilişkilendirilen lisanssız elektrik üretim tesislerine uygulanması hakkındaki kararını yayımladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre üreticinin serbest tüketici olup olmamasına veya mahsuplaşmanın saatlik veya aylık olarak yapılmasına bakılmadan, üreticilere ödenecek ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi bedeli için kademeli tarife esas alınacak.

Saatlik mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketimin üretimi aşması halinde, elde edilen net tüketim değeri üzerinden kademeli tarife uygulaması yapılacak.

Aylık mahsuplaşma kapsamındaki tesislerde, mahsuplaşmamış ham tüketim değerleri esas alınarak tüketiciler ve tedarikçiler için kademeli tarife kapsamında uygulama yapılacak.

EPDK kararınca; Aliağa Akaryakıt Depolama ve Dolum Tesisi, Güzel Enerji Akaryakıt AŞ ve Shell&Turcas Petrol AŞ’nin akaryakıt depolama tesislerine ilişkin iletim ve depolama tarifeleri tadil edildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, Güzel Enerji Akaryakıt AŞ’nin PİL/1266-2/22636 sayılı iletim lisansı kapsamında Aliağa, İzmir’de faaliyette bulunan Aliağa Akaryakıt ve Depolama ve Dolum Tesisi’ndeki yüklenmiş ve varış mahalleri veya taşıma mesafesine göre iletim hizmet bedelinin, metreküp başına benzin türleri, motorin ve havacılık yakıt türleri için 0,48 lira olarak uygulanması karar verildiği bildirildi.

Günlük depolama hizmet bedelinin metreküp başına benzin, motorin, biyoyakıt ve havacılık yakıt türleri için 1,58 lira oldu.

DEP/2066-1/25885 sayılı depolama lisansı kapsamında Shell&Turcas Petrol AŞ’nin Antalya’da bulunan Antalya Terminaline ilişkin depolama tesisinde, günlük depolama hizmet bedeli metreküp başına benzin, motorin ve havacılık yakıt türleri için 0,72 lira olarak belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.