Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Çeşitli Şirketlerin Lisansları Hakkında Açıklama Yaptı

EPDK, elektrik ve petrol piyasalarında faaliyet gösteren şirketlerin lisansları ile ilgili düzenlemeyi duyurdu.
EPDK Çeşitli Şirketlerin Lisansları Hakkında Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), çeşitli şirketlerin lisanslarına ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

EPDK, elektrik piyasasında yer alan 4 şirkete tedarik lisansı ve 2 şirkete üretim lisansı verdi. 3 şirketin üretim lisansı  son bulurken 4 şirkete ise şarj ağı işletmeci lisansı verildi.

Sıvılaştırılmış petrol gazları piyasasında faaliyet gösteren 2 şirket LPG depolama lisansına sahip oldu. 1 şirketin dağıtıcı lisansı ve 2 şirketin depolama lisansı sonlandırıldı.

Petrol piyasasında faaliyet gösteren 1 şirkete ise 10 yıl süreyle madeni yağ lisansı verilirken 3 şirketin iletim lisansı uzatıldı.

Buna göre elektrik ve petrol piyasalarında faaliyet gösteren 13 şirkete lisans verildi. 3 şirketin lisans süresi uzatılırken 6 şirketin lisansı sonlandırıldı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Serhat Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin perakende satış tarifesine yönelik düzenleme yapıldı.

Girişimcilere 1 Milyon TL Destek

EPDK ayrıca enerji sektörüne proje geliştirmeyi planlayan girişimleri destekleyecek bir karar aldı. Kurum “Enerjim Sensin Hızlandırma Programı” kapsamında, toplamda 1 milyon TL destek sağlayacak. Enerjim Sensin Programı’nda EPDK & ELDER ve İTÜ ARI Teknokent iş birliği ile girişim projeleri desteklenecek.

Program sonunda başarılı olan enerji girişimlerinin, Enerjim Sensin Demo Gününde 600 bin TL nakdi ödül ve Big Bang Startup Challenge 2022 sahnesinde 400 bin TL nakit ödül kazanma şansı olacak.

Sektöre yön vermesi beklenen yeni enerji girişimleri, 14 Ağustos tarihine kadar başvuru yapabilecek. “Enerjim Sensin Hızlandırma Programı”na katılmak isteyen girişimler, bu adresten başvuruda bulunabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.