Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Başkanı Yılmaz: Doğal Gazda Hedeflerimiz Büyük

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, doğal gaz dağıtım piyasası lisanslarına ilişkin tedbirlerle hizmet kalitesinin artırılacağını söyledi.
EPDK Başkanı Yılmaz: Doğal Gazda Hedeflerimiz Büyük
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin açıklamada bulundu. Yılmaz, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini söyledi.

Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliğinin en üst düzeyde korunmaya devam edeceğini belirten Yılmaz, “Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız.” açıklamasında bulundu.

Yaptıkları bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edeceklerini ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

EPDK Başkanı Yılmaz, doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme risklerinin en aza indirileceğini, gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyetinin en üst düzeye taşınacağını söyledi.

EPDK verilerine göre Ağustos’ta 763 yerleşim yerine doğal gaz ulaştırıldı ve yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor. Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile yeni düzenleme yürürlüğe girmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Tüketicinin Korunması Amaçlanıyor

Düzenleme ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alabilecek.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek. Devamında kısa sürede şebeke satış ihalesi düzenlenecek ve yeni lisans sahibi belirlenecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.