Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Başkanı Duyurdu: Sanayi Elektriğine İndirim Geliyor

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, sanayi abone grubunda indirim yapıldığını açıkladı. Mesken abonelerini kullanım ücretlerinde ise bir değişiklik gerçekleşmedi. Ayrıntılar geliyor…
EPDK Başkanı Duyurdu: Sanayi Elektriğine İndirim Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik kullanım tarifelerine dair açıklamalarda bulundu. Yılmaz mesken aboneleri için yeni yılda herhangi bir değişiklik yapılmayacağını söylerken, sanayi abone grubunda indirim yapılacağını söyledi.

EPDK Başkanı sanayi abone grubundaki indirimin yüzde 16 oranında olacağını kaydetti. Kurul yılın son toplantısında tarifeleri yeniden belirlerken, serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4 bin 800 TL/MWh’den 4 bin 200 TL/MWh’ye düşürdü.

Meskenlerin halihazırda en düşük tarifeden yararlandığını belirten Yılmaz, sanayi abone grubunda yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu olduğunu ifade etti.

Elektrik tavan fiyatındaki düşüşe atıfta bulunan Yılmaz, “Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

EPDK Başkanı tavan rakamın elektrik ticaretinde maksimum satılabilecek fiyatını gösterdiğini vurguladı. Daha önce maliyetleri yüksek olan ithal kömür ve doğal gaz maliyetleri nedeniyle artan fiyat tavanının kaynak bazlı oluşan maliyet azalışları nedeniyle düşürüldüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Piyasadaki elektrik fiyatının düşmesinin önemli ve olumlu olduğunu belirten Yılmaz, maliyetlerde yaşanan düşüşleri takip edeceklerini ve fiyatlara yansıtmayı sürdüreceklerini söyledi. Bunun tüketici gruplarının tarifelerine olumlu yansıyacağını aktardı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.