Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK’dan Yeni Karar: Doğal Gaz Abone Bedelinde Değişiklik

EPDK tarafından yapılan açıklamada, petrol piyasası faaliyetlerine ilişkin 2023'te uygulanacak gelir payı bedellerinde düzenleme yapıldığı kaydedildi.
EPDK’dan Yeni Karar: Doğal Gaz Abone Bedelinde Değişiklik
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), petrol piyasası faaliyetlerine ilişkin 2023’te uygulanacak gelir payı bedellerini duyurdu. Kurulda alınan kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

EPDK’dan yapılan açıklamada, benzin türleri ve benzin türleri ile harmanlamak üzere temin edilen etanol, motorin ve biyodizel türleri, gazyağı, havacılık yakıtları, yakıt nafta, damıtık denizcilik yakıtları için gelir payı bedelleri metreküp başına 15,96 lira olarak belirlendiği kaydedildi.

Gelir payı bedelleri artık denizcilik yakıtları ve fuel oil için gelir payı bedeli ton başına 16,96 lira olarak belirlendi. Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) piyasasında 2023 için gelir payı bedeli ise ton başına 35,67 lira olarak belirlendi.

Doğal Gazda Üst Sınır Düzenlemesi

EPDK Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine ilişkin Usul ve Esaslar’da yer verilen bedelleri yeniden belirledi. Alınan karara göre doğal gaz dağıtım şirketlerinin 2023 yılı için uygulayacağı abone bağlantı bedelinde üst sınır 2 bin 135 lira olarak belirlendi.

İç tesisat işlem bedelleri 889 lira olarak belirlenirken, bağlantı güvence bedelleri yapılan bağlantı tipine bağlı olarak 1199 lira olacak. Doğal gaz abone bağlantı bedelindeki üst sınır, 1 Ocak tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.