Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Başkanı Yılmaz’dan Deprem Bölgesi için Güvence Bedeli Açıklaması

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, deprem bölgesindeki vatandaşlardan güvence bedeli alınmayacağını açıkladı.
EPDK Başkanı Yılmaz’dan Deprem Bölgesi için Güvence Bedeli Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından depremzedelerin aboneliklerinden güvence bedeli alınmayacağı kararı alınmıştı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşlardan olağanüstü hal (OHAL) süresi boyunca güvence bedeli alınmayacağını söyledi.

Yılmaz bu karar kapsamında yaptığı açıklamada, “Aksi davranıp güvence bedeli talebinde bulunan, abonelik sürecini gereksiz kırtasiye ile yavaşlatan, depremzede vatandaşlarımızı mağdur eden şirketler bedelini ağır öder.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada afet bölgesinde yaşayan ve depremden etkilenen vatandaşların, ister deprem bölgesinde ikametini sürdürsün, ister başka bir şehirde ikamet etmeye başlasın, elektrik ve doğal gaz için yeni abonelik yaptırırken OHAL süresi boyunca güvence bedeli ödemeyeceğinin geçen hafta karara bağlandığı hatırlatıldı.

Ekran Görüntüsü Yeterli Olacak

Konuyla ilgili konuşan Yılmaz, kurum yetkililerinin elektrik ve doğal gaz, dağıtım ve görevli tedarik şirketleri ile toplantı yaparak güvence bedeli konusunda depremzede vatandaşlara hiçbir zorluk çıkartılmaması için gerekli uyarıları yaptığını söyledi.

Karar kapsamında, OHAL bölgesinde depremden etkilendiğini e-Devlet veya herhangi bir nüfus müdürlüğünden alınan ikametgah) belgesi, idari birimlerden alınan yazılar, elektrik, su, doğal gaz aboneliklerine ait faturalar ya da faturaların mobil ekran görüntüsü gibi belgelerle gösteren elektrik ve doğal gaz abonelerinden yeni abonelik işlemlerinde güvence bedeli alınmayacak.

GCM Yatırım Banner

Depremden önce afet bölgesinde yaklaşık 6 milyon elektrik, 1 milyon 700 bin de doğal gaz abonesi bulunurken, bu aboneler elektrikte meskende asgari 420 lira, doğal gazda ise 1430 lira güvence bedeli ödüyordu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.