Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EPDK Açıkladı! LPG İthalatı ve İhracatı Mart’ta Artış Gösterdi

EPDK'nın raporuna göre Mart ayında LPG ithalatı ve ihracatı artış gösterdi. Detaylar haberde...
EPDK Açıkladı! LPG İthalatı ve İhracatı Mart’ta Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Mart ayına ilişkin “Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Sektör Raporu”nu yayımladı. Buna göre söz konusu dönemde LPG ithalatı artış gösterdi.

EPDK’nın raporuna göre LPG ithalatı Mart ayında yıllık bazda yüzde 48 arttı. Böylece LPG ithalatı 301 bin 98 tona yükselmiş oldu.
Ayrıca LPG ithalatı yapılan ülkeler Cezayir, Rusya, ABD ve Kazakistan oldu.

LPG İhracatı Yüzde 43 Arttı

Rapora göre söz konusu dönemde rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerince yapılan LPG ihracatı ise yüzde 43 artarak 34 bin 60 tona yükseldi. İhracat İsviçre, Lübnan, Seyşeller, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye Serbest Bölgeleri’ne yapıldı.

Mart ayında LPG üretimi yüzde 29,5 azaldı. Üretim 77 bin 278 ton olarak kayda geçti. Toplam LPG satışı ise yıllık bazda yaklaşık 342 bin 686 ton olarak kayda geçti.

Yine aynı dönemde satışlar yüzde 76,6’lık pazar payı ile otogaz birinci sıraya yerleşti. Sonrasında yüzde 13,5’le tüplü LPG ve yüzde 9,8 ile dökme LPG geldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.