Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enka İnşaat 4 Ana Sektörden 3,73 Milyar Dolar Gelir Sağladı

2022 yılı sürdürülebilirlik raporunu sunan Enka İnşaat, aldığı ödüller, ciro ve geleceğe yönelik hedefler olmak üzere detaylı bilgilendirme yaptı.
Enka İnşaat 4 Ana Sektörden 3,73 Milyar Dolar Gelir Sağladı
HABER GİRİŞ

Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. sürdürülebilirlik raporu 2022 sayısını yayımladı. 1957 yılından bu yana ülkenin birçok noktasında inşaat, tasarım, mühendislik, satın alma, işletme, bakım ve proje yönetim gibi işler yapan Enka İnşaat 1 Ocak – 31 Aralık 2022 tarihleri arasını kapsayan raporda paydaşları açısından önem taşıyan konulara yer verdi.

Enka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Mehmet Tara, “Dünyamız ve küresel trendler, baş döndürücü bir hızla değişiyor. Yaşanan sosyal, ekonomik, demografik, teknolojik, çevresel ve diğer değişimlere uyum sağlamanın ve bu değişimlerin etkilerine dayanıklı ve uyumlu sürdürülebilir bir geleceğin kurulmasında anahtar rollerden birinin mühendislik olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Şirket olarak bilimin gösterdiği doğrultuda ilerlemeye ve gelişimi, sürdürülebilirliği destekleyen tüm platformlarda görev almaya hazır olduklarını ifade etti.

Bu doğrultuda 2022 yılında sürdürülebilirlik stratejisini güncellediklerini ifade eden Tara, “ENKA olarak, sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt ediyoruz ve bu taahüdümüzü yerine getirmek için ilk kilometre taşımız olan 2030 yılı için hedeflerimizi yayımladık.” şeklinde açıklama yaptı.

Mühendislik ve İnşaat Sektörünün Cirosu 1,93 Milyar Dolar

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

2022 yılında faaliyette bulunduğu 4 ana sektörden toplamda 3,73 milyar dolar gelir elde eden Enka, hissedarları için 118 milyon dolar net kar yarattı. Mühendislik ve inşaat sektörünün cirosu 1,93 milyar dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

Şirket, Brand Finance’in 2022 yılı araştırma raporuna göre Türkiye’nin en değerli ve güçlü 50 markası arasında yerini korudu. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) ve FTSE4Good Endeksi’nde de yerini korumaya devam etti.

ENKA Tasarım Merkezi, İzmir’de 9’uncusu düzenlenen AR-GE ve Tasarım Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde “En Yüksek Yeni Tasarım Personeli İstihdamı” kategorisinde ikincilik ödülü kazandı.

Capital tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl 18’incisi düzenlenen “İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında son 10 yıldır inşaat, uluslararası ve müteahhitlik sektöründe birinci sırada yer alıyor.

Türkiye’nin En Mutlu İş Yerleri Araştırması sonucunda, inşaat sektöründe Türkiye’nin En Mutlu İş Yeri ödülünün sahibi oldu.

Yönetim kurulu geçen yıl 12 toplantı gerçekleştirdi ve bunlara katılım oranı yüzde 96 oldu. Şirket açıklamasında “Sürdürülebilirlik ve Uyum Yönetimi, şirketin kurumsal stratejisinin ve operasyonlarının önemli bir parçasıdır ve bu sebeple de çok paydaşlı ve katılımcı bir yapıya sahiptir.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın