Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonun Ardından Emekliler için Zam Beklentisi Ne?

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından emekli maaşlarıyla ilgili tahminler geldi. Uzman, en düşük emekli maaşının 17 bin TL olması gerektiğini söylüyor.
Enflasyonun Ardından Emekliler için Zam Beklentisi Ne?
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu 3 Nisan’da Mart ayı tüketici fiyat endeksini açıkladı. Verilerin ardından emekli maaşı beklentileri paylaşılmaya başlandı. Millyet’e demeç veren Ekonomist Muhammet Bayram, 3 ay için emeklilerin şu anda yüzde 15’lik bir artışı hak ettiğini belirtti.

Ocak’ta yüzde 6,7, Şubat’ta yüzde 4,53, Mart’ta ise yüzde 3,16 olarak açıklanmasının ardından 3 aylık enflasyonun yüzde 15 seviyesinde gerçekleştiğini aktardı.

Kümülatif olarak 6 aylık enflasyon tahminlerinin yüzde 20 ile yüzde 25 arasında olduğunu ifade eden Bayram, “Emeklilere refah payı artışının mutlak süratle yapılacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Temmuz’da Maaş Beklentisi

Emeklilere Temmuz’da yüzde 25’e varan bir artış yapılacağını belirten uzman, buna ilave olarak refah payı ekleneceğini kaydetti. Refah payını şimdiden söylemenin erken olacağını, ancak enflasyona göre bunun tekrar değerlendirilmesi gerektiğini paylaştı.

En düşük emekli maaşının şu anda 10 bin TL seviyesinde olduğunu anımsattı ve asgari ücretle en düşük emekli maaş arasındaki makasın açıldığını söyledi. Emekliler için en düşük maaşın en 17 bin TL’ye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.