Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonu Kontrol Edilebilir Gören Ukrayna Faize Dokunmadı

Ukrayna Merkez Bankası, faizi 7 yılın en yüksek seviyesinde değiştirmeden bıraktı. Kurum, enflasyonu kontrol alma konusunda kararlı olduğunu vurguladı.
Enflasyonu Kontrol Edilebilir Gören Ukrayna Faize Dokunmadı
HABER GİRİŞ

Ukrayna Merkez Bankası (NBU), Ekim toplantısında enflasyonun kontrol altında kalacağını söyleyerek kilit politika faizini yedi yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 25’te sabit bıraktı.

Faiz kararını Türkiye ile aynı gün açıklayan Ukrayna, döviz kuru istikrarının temel politika faizi ile desteklendiğini ve kurumun ek önlemlerinin enflasyon sürecini dizginleyeceğini aktardı.

24 Şubat’tan bu yana işgal altında olan ülkede, tüketici enflasyonu Eylül’de yıllık bazda yüzde 24,6 olurken, çekirdek enflasyon yüzde 20’yi aştı. Aynı zamanda NBU’nun ön tahminlerine göre enflasyon Ekim ayında hızlanmaya devam etti.

Merkez bankası faiz kararına ilişkin raporda, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü geniş çaplı savaşın sonuçları, ana fiyat faktörü olmaya devam ediyor.” dedi. Enflasyonun bir diğer etkenini ise Ukrayna grivnası ile dolar kuru ayarlamasının fiyatlar üzerindeki geçiş etkisi olarak gösterdi.

Enflasyonun bu yıl yüzde 30’a ulaşacağını öngören Ukrayna Merkez Bankası, yine de güvenlik risklerinin beklendiği gibi azalması ve para politikalarının iyi koordine edilmesi koşuluyla önümüzdeki yıllarda yavaşlayacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Andriy Pyshnyi, bugünkü konuşmasında Rusya’nın Şubat ayındaki işgalinden bu yana izlenen para politikasının tamamen uygun olduğunu söyledi.

Mevcut sorunlar nedeniyle Ukrayna’da gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) bu yıl yüzde 32 civarında düşeceğini, 2023-2024’te ise ekonominin yüzde 4-5 oranında kademeli olarak iyileşeceğini dile getirdi.

Pyshnyi’nin açıklamasına göre güncellenen tahmin, önceki gibi kilit politika faizini en az 2024 çeyreğine kadar yüzde 25 seviyesinde tutmayı öngörüyor. Ayrıca gerekirse kilit politika faizini tahminin üzerine çıkarmaya hazır ve uluslararası rezervleri korumak ile enflasyon üzerinde kontrolü sürdürmek için ek önlemler uygulamaya devam edecek.

“Bugün mükemmel bir fırtına ile karşı karşıyayız, ancak NBU finansal cepheyi tutmak için güçlü durmaya devam ediyor. Fiyat ve finansal istikrarı korumaya yönelik kararlar almayı sürdüreceğiz. Bu, Ukrayna’nın bu mükemmel fırtınadan eskisinden daha güçlü çıkmasını sağlayacak.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.