Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyonda Düşüş Eğilimi Lirada İstikrarla Sürebilir

Türkiye’de enflasyon Mart’ta yüzde 50,5’e gerilerken düşüş eğiliminin önümüzdeki birkaç ay devam etmesi bekleniyor. Ancak lira, yönde kritik önem taşıyor...
Enflasyonda Düşüş Eğilimi Lirada İstikrarla Sürebilir
HABER GİRİŞ

Bugün açıklanan resmi veriler, Türkiye’de enflasyonun Mart’ta yıllık bazda yüzde 50,5’e gerilediğini gösterdi. Manşet enflasyon, ardışık beşinci ayında düşerken üretici fiyatları cephesinde de gerileme oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre üretici enflasyonu Mart’ta yıllık bazda yüzde 62,45 seviyesinde gerçekleşti. Bu, Kasım 2021 sonrası en düşük okuma oldu.

Son veriler hala güçlü fiyat baskıları gösterirken, tüm gruplardaki artışın geçen yıla göre daha düşük olması manşetteki gerilemeye yardım etti.

ING Ekonomisti Muhammet Mercan, Mart verilerinin ardından yayımladığı notta “liradaki istikrar devam ederse, büyük baz etkilerinin varlığıyla yakın vadede daha fazla düşüş göreceğiz” dedi.

Mercan, Mart için yıllık enflasyondaki düşüş eğiliminin, başta güçlü baz etkileri nedeniyle önümüzdeki birkaç ay içinde devam etmesi muhtemel olsa da para birimi istikrarının görünüm için kilit öneme sahip olmaya devam edeceğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte görünüm için risklerin yukarı yönlü olduğunu şu ifadelerle anlattı:

“Son derece negatif reel faiz oranları göz önüne alındığında, enflasyonun daha fazla düşürülmesi epey zorlayıcı olabilirken, fiyatlandırma davranışındaki bozulma, yüksek enflasyon eğilimi ve halen yüksek olan maliyet baskısı baskıları göz önüne alındığında bu yıl görünüme yönelik riskler yukarı yönlü.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.