Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Artışıyla Maaşlar Yeniden Şekillendi: İşte Detaylar!

TÜİK tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, memur ve emeklilerin maaş zam oranları netlik kazanmaya başladı. Detaylar haberde;
Enflasyon Artışıyla Maaşlar Yeniden Şekillendi: İşte Detaylar!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının ardından memur ve emeklilerinin maaş zam oranı şekillendi. Mayıs’ta aylık enflasyon artışı yüzde 3,37 olarak gerçekleşti.

TÜİK verilerine göre yıllık enflasyon oranındaki artış ise yüzde 69,80 olarak kaydedildi. Buna göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bağ-Kur emeklilerinin hak ettikleri enflasyon farkı da netleşti.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak’ta yüzde 6,70, Şubat’ta yüzde 4,53, Mart’ta yüzde 3,16, Nisan’da yüzde 3,18, Mayıs’ta ise yüzde 22,7 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Ocak-Mayıs dönemine ilişkin 5 aylık enflasyon ise yüzde 22,72 olarak açıklandı.

Toplu sözleşme gereği memur ve emeklileri yüzde 10 artış yanı sıra enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı üzerinden de artış alacaklar. Buna göre 5 aylık oluşan fark yüzde 17,72 düzeyinde kaydedildi.

İşçi emeklileri ise dönemlik oluşan enflasyonun tamamını fark olarak alacak. Bu durumda işçi emeklilerinin 5 aylık alacakları fark yüzde 22,72 oranında olacak.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen rakamların netleşmesi ise Haziran ayına ilişkin enflasyon verisinin açıklanmasıyla netleşmiş olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın