Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Kasım Ayı Fiyat Gelişmelerini Yayımladı

TCMB, Kasım ayına yönelik fiyat gelişmelerini yayımladı. Doğal gazda bedelsiz kullanım sınırını aşıldığı kaydedildi. Detaylar haberde...
TCMB Kasım Ayı Fiyat Gelişmelerini Yayımladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün Kasım ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 61,98, aylık bazda yüzde 3,28 arttığını açıkladı. Enflasyon verileri sonrası bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayı fiyat gelişmelerini yayımladı.

TCMB’nin raporuna göre yıllık enflasyonun gıda ve temel mal gruplarında gerilediği, bunun aksine enerji başta olmak üzere diğer ana gruplarda yükseldiği saptandı.

Mevsimsel koşullar nedeniyle enerji grubunda tüketimin artmasıyla doğal gazda bedelsiz kullanım sınırı (ilk 25 metreküp) aşıldığı kaydedildi. Doğal gaz kaleminde aylık tüketici enflasyonuna gelen etkinin tahminlerle uyumlu gerçekleştiği ve 1,01 puan olduğu aktarıldı.

Verilerde doğal gaz hariç tutulduğunda tüketici fiyatlarındaki artış oranındaki yavaşlama eğiliminin sürdüğü bildirildi. Doğal gazın aylık enflasyon üzerindeki katkısının Aralık ayında zayıflayacağı öngörüldü.

Bunun yanında söz konusu dönemde gıda grubunda taze meyve ve sebze fiyatlarının düşüş kaydettiği, meyve ve sebze dışı gıdada fiyat artışları gücünü koruduğu bildirildi. Temel mal grubunda yıllık enflasyonun bu dönemde gerilediği, dayanıklı tüketim mallarındaki fiyat artış oranındaki yavaşlamanın grup enflasyonunu Kasım ayında da olumlu etkilediği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Üretici fiyatlarındaki aylık artışın enerji kalemlerinin de etkisiyle bir miktar güçlendiği aktarıldı. Yıllık üretici enflasyonunun düşük bazın da etkisiyle yükseldiği not edildi.

Hizmet fiyatlarının Kasım ayında yüzde 2,76 oranında yükselmiş, grup yıllık enflasyonun 1,06 puan artışla yüzde 89,71 seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Söz konusu dönemde kira alt grubunda aylık artışın bir önceki aya kıyasla  hız kesmesinin dikkat çektiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.