Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon 2024’ün Sonunda Ne Kadar Olacak? Yanıt Geldi

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri yakından takip edildi. Peki 2024’ün sonunda enflasyon rakamları yüzde kaç olacak? Capitel Economics’ten Peach cevapladı.
Enflasyon 2024’ün Sonunda Ne Kadar Olacak? Yanıt Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), milyonlarca vatandaşın beklediği enflasyon rakamlarını 3 Aralık’ta paylaştı. Aralık raporuna göre tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 64,77, aylık bazda ise yüzde 2,93 olarak kaydedildi.

Ekonomi yönetiminin attığı adımlar çerçevesinde enflasyonun önümüzdeki aylarda ve 2024’ün sonunda hangi seviyelere geleceği merak ediliyor. Capital Economics’ten Liam Peach, Aralık ayında enflasyonun yükselmesine rağmen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırım döngüsünün sona yaklaştığını ifade etti. TCMB, son toplantısında politika faizini yüzde 40’tan yüzde 42,5’e çıkarmıştı.

Enflasyonun yüzde 64,7 oranına geldiğine ve üst üste ikinci ayda da yükselmesinin TCMB’nin işini zorlaştırdığını söyleyen Peach, çekirdek enflasyonun yüzde 70,64’e yükseldiğini, bunun da fiyat baskılarında temel bir gevşemeye işaret ettiğini savundu.

Peach, enflasyonun istikrarlı bir şekilde düşerek 2024’ün sonunda yüzde 30 seviyesine kadar inebileceğini iddia etti. Bu durum, TCMB’nin sıkılaştırma politikasına ara vermeden önce bu ay yüzde 45’e kadar sadece bir faiz artırımına ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.