Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerjisa’nın Kredi Notu AAA Olarak Teyit Edildi

JCR Avrasya, Enerjisa’nın olumlu ve olumsuz durumlarını ele alarak kredi notunu ve görünümünü açıkladı.
Enerjisa’nın Kredi Notu AAA Olarak Teyit Edildi
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia, Enerjisa Enerji A.Ş.’nin kredi notu değerlendirmesini Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Muhasebe Standartları Dairesi Başkanlığı’na, Merkezi Kayıt Kuruluşu’na ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Buna göre şirketin uzun vadeli ulusal kredi notu AAA (tr), kısa vadeli ulusal kredi notu J1 + (tr), uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı para kurum notu BBB + olarak belirlendi. Hepsinde not görünümü ise stabil olarak teyit edildi.

Kredi değerlendirmesi yapılırken şirketin uzun süreli elektrik tedarik ve dağıtım lisansı ile desteklenen öngörülebilir ve istikrarlı iş profili, geçen yıl marjlarda yaşananda hafif daralmaya rağmen incelenen dönemlerde sürdürülebilir faaliyet geliri üretme kapasitesi, toplam finansal yükümlülüklerdeki artışa rağmen sağlıklı kaldıraç yapısı gibi faktörler pozitif etki yarattı.

Elektrik tedarikçilerini destekleyen telafi edici uygulamalarının katkısıyla nakit üretme kapasitesinin güçlenmesi, Sabancı Topluluğu ve E.ON tarafından desteklenen saygın ortaklık yapısı, kurumsal yönetim uygulamalarına ve uluslararası kalite standartlarına yüksek düzeyde uyum, firma faaliyetlerinin mevzuat ve uygulama değişikliklerine yüksek düzeyde bağımlı olması gibi unsurlar da olumlu katkı olarak yer aldı.

Diğer yandan küresel küresel bankacılık endişeleriyle artan sıkı finansal koşullar, yurt içindeki kısıtlayıcı finansal koşullar nedeniyle finansmana sınırlı erişim ve Şubat depreminin olumsuz etkileri ise negatif unsurlar olarak değerlendirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.