Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerjisa ve Çimsa Atık Isı Geri Kazanım Projesi için Ortaklık Kurdu

Enerjisa Enerji ile Çimsa, Eskişehir’de atık ısı geri kazanım projesi için iş birliği yapacak. Ayrıntılar geliyor…
Enerjisa ve Çimsa Atık Isı Geri Kazanım Projesi için Ortaklık Kurdu
HABER GİRİŞ

Enerjisa Enerji ve Çimsa, Eskişehir’de atık ısı geri kazanım sistemi için yatırım ortaklığı yapacak. Yapılacak yatırım sonrası Çimsa Eskişehir Fabrikası’nın elektrik tüketiminin yüzde 25’inin tesisten karşılanması hedefleniyor.

Enerjisa Enerji tarafından yapılacak yatırımla sistemin gelecek yılın sonunda tamamlanması, yıllık 40 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi ve Çimsa Eskişehir Fabrikası’nın yıllık elektrik tüketiminin yüzde 25’inin karşılanması hedefleniyor. Elektrik üretiminin, 13 bin hanenin yıllık tükettiği elektriğe eş değer olduğu tahmin ediliyor.

İş birliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Çimsa CEO’su Umut Zenar, karbon emisyonların azaltılması konusunun önemli gündem maddelerinden biri olduğunu, mevcut teknolojilerin optimizasyonunun yanında yenilenebilir kaynaklardan elde ettikleri enerjiyi de artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Zenar, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi kullanım oranları 2022’de yüzde 58,2 olarak gerçekleşirken, 2030 yılında bu oranı yüzde 80’in üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Çimsa olarak, sürdürülebilir bir yaşam için özellikle fosil yakıtları ikame eden alternatif yakıtlar ve düşük karbon emisyonunu destekleyen yeni teknolojik değişimler üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar ise karbon salımının yüzde 70’inden fazlasının enerji sektöründen kaynaklandığını ve enerjinin en yoğun tüketildiği sektörlerin başında ise çimento sektörü geldiğini söyledi.

Pınar, Eskişehir Fabrikası’nda kendi kendini çok kısa bir sürede amorti edecek bir atık ısı geri kazanımı yatırımına imza atmanın kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Projenin enerji üretim testlerini yerinde yaparak ve performans garantisi vererek Çimsa için de konforlu bir süreç yarattıklarını vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.