Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerjisa ve Brisa’dan Dev İş Birliği! İmzalar Atıldı

Sabancı Holding'in, iştiraki Brisa ve ortak olduğu Enerjisa enerji verimliliği kapsamında 2,4 milyarlık tasarruf sağlayacak projenin sözleşmesini imzaladı.
Enerjisa ve Brisa’dan Dev İş Birliği! İmzalar Atıldı
HABER GİRİŞ

Sabancı Holding’in ortak olduğu elektrik dağıtımı ve perakende olarak satışını gerçekleştiren Enerjisa Enerji ile yine aynı holdingin iştiraki olan uluslararası lastik ve kaplama sektöründe faaliyet gösteren Brisa, enerji verimliliği sağlamak adına iş birliği anlaşması gerçekleştirdi.

Brisa’dan yapılan açıklamada her iki şirket İşimin Enerjisi” projesi çatısı altında İzmit ve Aksaray fabrikalarında enerji verimliliği sağlamak için büyük bir adım attığı aktarıldı. Söz konusu proje ile 2,4 milyarlık tasarruf sağlanacağı bildirildi. Enerji Performans Sözleşmeleri’nin imzalandığı aktarıldı.

2,4 Milyar TL’lik Tasarruf Sağlanacak

Proje ile finansman ve performans modeliyle tesislerin tüm ısıtma ve soğutma sistemlerini dönüştürerek daha verimli hale geleceği aktarıldı. Böylece Brisa fabrikalarında yüksek verimlilik sağlayan ısı pompası kurulumları yapılacağı bu sayede yılda 6 bin 666 hanenin ısınma ihtiyacı ve 458 hanenin su ihtiyacı kadar tasarruf sağlanacağı kaydedildi.

Şirketin, İzmit ve Aksaray fabrikalarında yıllık olarak 117 milyon liralık enerji tasarrufu ve 2,2 milyon liralık su tasarrufu sağlanması öngörülüyor. Bu uygulamaları ekonomik ömrü boyunca net bugünkü değer olarak (NBD) toplamda 2,4 milyar liralık bir tasarruf miktarına ulaşması tahmin ediliyor.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Murat Pınar, söz konusu iş birliğinden son derece memnun olduklarını dile getirdi. Bu projenin kurulumu ile Brisa’nın İzmit fabrikasında 21 ay süresince, Aksaray fabrikasında ise 15 ay süresince performans garantisi vererek sistemin işletilmesinden, bakımından ve veriminden Enerjisa olarak sorumlu olacaklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Brisa Üst Yöneticisi (CEO) Haluk Kürkçü de konuya dair açıklamada bulunarak proje ile her iki fabrikanın yıl sonuna doğru devreye gireceğini bildirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.