Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerjide Vergi Muafiyeti Sınırı 50 Kilovata Çıkarıldı

Ekim ayında torba yasa teklifine eklenen enerjide vergi muafiyeti ile ilgili kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte detaylar...
Enerjide Vergi Muafiyeti Sınırı 50 Kilovata Çıkarıldı
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde etkili olan enerji kriziyle Türkiye’de mücadele ediyor. Bununla ilgili önlemler alınırken konuya yönelik kanun çıktı. Ekonomik düzenlemeleri içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanun Ekim ayında torba yasa teklifinde yer alan santral ev projesini de içeriyor.

Enerjide Vergi Muafiyeti 50 Kilovata Çıkarıldı

Yürürlüğe giren kanunla yenilenebilir enerjide vergi muafiyeti 25 kilovattan 50 kilovata çıkarıldı. Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca lisanssız yürütülebilecek faaliyetlerde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretimi amacıyla sahip oldukları veya kiraladıkları konutların çatı ve cephelerinde kurulu gücü azami 50 kilovata kadar elektrik enerjisinden ihtiyaç fazlasını son kaynak tedarik şirketine satanlar, gelir vergisinden muaf olacak.

Ayrıca işverenlerce, işyerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 51 Türk lirasını aşmayan kısmı istisna kapsamında olacak. Ödemenin bu tutarı aşması halinde aşan kısım ile bu amaçla sağlanan diğer menfaatler ücret olarak vergilendirilecek.

Yıllık İndirim Tutarı 2,5 Milyona Yükseldi

Yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerde çalışan kişilere yönelik düzenleme gerçekleşti. Buna göre bu çalışanların fiilen yurt dışındaki çalışmaların karşılığı işverenin yurt dışı kazançlarından karşılanarak yapılan ücret ödemeleri, gelir vergisinden istisna olacak.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda yıllık indirim tutarı 1 milyon liradan 2,5 milyon liraya yükseltilecek. Bu hüküm, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren elde edilen gelir veya kazançlara uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın