Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketinin Hisseleri Dev İhale Haberiyle Yükselişte

Enerji sektöründe faaliyet gösteren Astor Enerji A.Ş., KAP üzerinden dev ihalesini açıkladı. Hisseler ihale haberiyle yükseldi. Detaylar haberde...
Enerji Şirketinin Hisseleri Dev İhale Haberiyle Yükselişte
HABER GİRİŞ

Enerji sektörünün bilinen şirketlerinden olan Astor Enerji A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Ukrayna’daki bir şirket tarafından alan ihalede en iyi teklifi verdiğini duyurdu.

Astor Enerji tarafından yapılan duyuruda ihalenin, hisseleri yüzde 100 oranında Ukrayna devletine ait olan ve Ukrayna’nın en büyük Hidro Elektrik Üretim (HES) şirketi olan Private Joint Stock Company “Ukrhydroenergo” tarafından açıldığı kaydedildi.

Söz konusu ihalenin 28 milyon 479 bin 300 dolar yani Türk lirası karşılığının 864 milyon 657 bin 179 TL olduğu aktarıldı.

Bahsi geçen tutar ile şirketin ihaleye en iyi teklifin verildiğini ve birinci sıraya yerleştiğini söyledi. Projenin kabul mektubunun tebliğ edildiğini söyledi.

Proje kapsamında 6 (altı) ayrı HES projesine 90 MVA ile 290 MVA aralığında değişen kapasiteler ile 10 adet güç trafosu üretileceği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Projeye ilişkin sözleşme sürecinin tamamlanmasını takiben kamuoyu ve yatırımcıların ayrıca bilgilendirileceği ifade edildi. Yapılan sözleşmenin 2022 yılı hasılata oranın yüzde 11,70 olduğu aktarıldı.

Hisseler Dev İhale ile Yükselişe Geçti

Şirketin hisseleri (ASTOR) dev ihale haberiyle güne yükseliş ile başladı. Dün kapanışı 119 TL’den yapan hisseler bugün açılışı 123,60 TL’den yaptı. Hisseler saat 14.05’de 124,9 TL’ye kadar yükseldi.

Günlük bazda yüzde 4 artıda olan hisseler, yatırımcıya bir haftada yüzde 10’dan fazla kazandırdı. ASTOR hisselerinin kazancı aylık bazda yüzde 31,92, yıllık bazda yüzde 381 olarak gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.