Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Hissesinde Satışlar 75 Milyona Yaklaştı! Neler Oluyor?

Zorlu Enerji hisselerinde bir aydır görülen düşüşler sonucu yatırımcının kazançları siliniyor. Bugünkü pay satışı ile kayıpları biraz daha derinleştirdi...
Enerji Hissesinde Satışlar 75 Milyona Yaklaştı! Neler Oluyor?
HABER GİRİŞ

Enerji şirketleri, 2023 yılında Borsa İstanbul’un kazanç kapılarından birisi oldu. Ancak buna tüm enerji şirketleri maalesef dahil olamadı. Yeni nesil Alfa Solar, Astor Enerji gibi şirketler borsada başarı öyküleri yazarken, Zorlu Enerji gibi şirketler yatırımcıya aradığını bir türlü veremiyor.

Zorlu Enerji 4 Ekim gününde 7,57 liraya kadar yükselerek tüm zamanların en yükseğine ulaştı. Bu tarihten sonra sert geri çekilen hisseler, 5 lira sınırının altına indi. Aylık bazda kayıpları yüzde 20’ye yaklaşırken, geçen haftanın Pazartesi gününe göre yüzde 3,77 kayba işaret ediyor. Yıllık bazda ise yüzde 23,32 oranında sınırlı bir getiri oranına sahip.

ZOREN kodlu hisseler TSİ 16:43 sularında yüzde 2,11 düşüşle 5,11 lirada seyretti.
ZOREN Hisse Fiyatı - 13.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen haftaki işlemlere 5,22 liradan veda eden ZOREN, yeni haftaya 5,23 liradan başladı. Açılışın ardından hafif yükselişle 5,25 lira sınırına toparlanan hisseler, daha sonra yeniden düşüşe geçti ve 5,08 liraya kadar indi.

Hisselerdeki düşüş bu sabah gelen 40 milyon liralık pay satışından da etkilendi. Zorlu Holding adına Finans Direktörü Murat Kubilay Şimşek 10 Kasım itibarıyla Borsa İstanbul’da kurumsal yatırımcılara özel emir yöntemiyle 5 lira fiyattan 40 milyon nominal tutarlı pay satışı yaptı. Bu satış sonucunda Zorlu Holding’in Zorlu Enerji’deki payı yüzde 34,53 düzeyine geriledi.

Zorlu Holding 27 Ekim tarihinde 34 milyon 98 bin liralık bir pay satışı gerçekleştirmişti. Zorlu Holding’in son 15 gün içinde 75 milyon nominal tutarlı pay satışı yapması dikkat çekerken, konuyla ilgili nasıl bir gelişme yaşanacağı henüz bilinmiyor. Ancak bu satışlar hissenin zayıf performansını daha da aşağıya çekiyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın