Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Devinden 2026 Hedefi: Lider Konum Güçlenecek

Enerjisa Üretim'in 2023 yılı itibarıyla ulaştığı enerji gücü ve devam eden yatırımlar hakkında açıklama yapılırken, 2026 yılı hedefleri duyuruldu.
Enerji Devinden 2026 Hedefi: Lider Konum Güçlenecek
HABER GİRİŞ

Hacı Ömer Sabancı Holding (SAHOL), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP), Enerjisa Üretim’in (ENJSA) rüzgar enerji santral yatırımları hakkında açıklama yaptı. Sabancı Holding, Enerjisa’nın sermayesinin yüzde 50’sine dolaylı olarak sahip.

Yapılan KAP duyurusunda, Enerjisa’nın yenilenebilir enerji pazarındaki lider konumunun güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda yürütülen rüzgar enerji santrali yatırımlarına ilişkin gelişmeleri detaylandırıldı.

Toplam 1.000 MW’lık Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı 2 (YEKA-2) projelerinin 2026 yılının ilk çeyreğine kadar kademeli olarak tamamlanarak devreye alınması için çalışmaların devam ettiği, yüzde 75’lik kısım için önemli tedarik sözleşmelerinin tamamının imzalandığı ve kalan kısım için sipariş aşamasına geçildiği belirtildi.

Yatırım süreci devam eden 250 MW’lık Aydın Bölgesi YEKA-2 projelerinden ilki olan 25,2 MW kapasiteye sahip Akköy Rüzgar Enerji Santrali’nin kurulumunun tamamlandığı ve devreye alındığı açıklandı. Tamamlanmasının ardından toplam 185 MW kapasiteye sahip olacak santrallerin de saha inşaat faaliyetlerinin başlatıldığı hatırlatıldı.

2015 yılından bu yana faaliyet gösteren ve 18,9 MW kurulu güce sahip Çeşme RES ile 2020 yılından itibaren faaliyet gösteren ve 7,2 MW kurulu güce sahip Dikili RES’in sahibi olan şirketlerin hisselerinin tamamının devralındığı belirtildi.

Şimdi Kayıt Olun

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde yer alan Erciyes RES projesinde kapasite artışının tamamlandığı, toplam 13,6 MW kurulu güce sahip 4 türbinin devreye alındığı ve bu sayede 78,6 MW rüzgar ve 15 MW güneş olmak üzere Erciyes RES’in toplam kurulu gücünün 93,6 MW’a ulaştığı bildirildi. 3 ayrı depolamalı RES için toplam 500 MW rüzgar enerjisi üretimi santrali ile 500 MWh batarya depolama kapasitesi için ön lisans alındığı açıklandı.

Yapılan bu gelişmelerin ardından 2023 yılı itibarıyla Enerjisa’nın toplam operasyonel kurulu gücü 3.792 MW’a ulaştı. Diğer devam eden yatırımların tamamlanmasının ardından, 2026 yılında yaklaşık 5.000 MW’lık kurulu güce ve yüzde 60 yenilenebilir enerji payına ulaşması, ülkenin özel sektör elektrik üretiminde lider konumunu güçlendirmesi hedefleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın