Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Devi Astor’dan 400 Milyon Liralık Anlaşma

İngiltere'de yerleşik özel bir firmadan sipariş alan Astor Enerji'nin hisseleri bugünkü işlemlerde en yüksek fiyata ulaştı.
Enerji Devi Astor’dan 400 Milyon Liralık Anlaşma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Astor Enerji yeni iş ilişkisi haberleriyle yatırımcısını mutlu etmeye devam ediyor. Son dönemin en başarılı halka arzlarından biri olan Astor, aynı zamanda enerji sektörünün de gözde şirketleri arasında yer alıyor.

Bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamaya göre şirketin ciro ve karlılığını olumlu etkileyecek bir iş anlaşması yaptı.

Adı verilmeyen ve İngiltere’de yer alan özel bir firma ile 20.07.2023 tarihinde, 3 adet güç transformatörü satış sözleşmesi yapıldığı belirtildi.

Söz konusu sözleşmenin bedeli 11.250.000 Sterlin olurken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) güncel satış kuru ile hesaplandığında 390.450.375 Türk Lirası’na denk geliyor.

Bu sözleşmenin 2022 yılı hasılatına oranı ise yüzde 5,28 olarak belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Astor Enerji, sadece Temmuz ayı içinde 12 yeni iş ilişkisi bildirdi. 40 yıla yakın bilgi birikimi ile transformatör imalat ve satışı ile dünya çapında ülkemizi temsil eden Astor, geçen hafta ise kapasite artışı hakkında açıklama yapmıştı.

Buna göre dağıtım trafoları bölümünün kapasite kulanım oranının yüzde 80’lerin üzerine çıkması, yurt içi ve yurt dışından alınan siparişler ve talepteki artış seyrine bağlı olarak önümüzdeki dönemde gerekli kapasite ihtiyacını karşılamak üzere, mevcut kapasitenin yüzde 60 oranında artırılmasına karar verildi.

Bu hedef doğrultusunda yapılacak yatırımların ise 1 yıl içinde tamamlanmasına karar verildiği bildirildi.

Astor Enerji hisseleri (ASTOR), haftanın ilk işlem gününde tavan yaptı. Yüzde 10 yükselen hisseler 106,70 lira ile rekor kırdı. 100,00 psikolojik direncini kıran hisseler, borsaya 13,6 liradan giriş yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.