Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endonezya MB, Para Birimini Desteklemek için Faiz Değiştirmedi

Endonezya Merkez Bankası, değer kaybeden para birimini desteklemek için faiz oranını değiştirmedi. Detaylar haberimizde;
Endonezya MB, Para Birimini Desteklemek için Faiz Değiştirmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Endonezya Merkez Bankası (BI), para birimini istikrara kavuşturmak için oranlarını sabit tutmayı tercih etti. Bugün yapılan açıklamada banka faiz oranını beklentilerle uyumlu olarak yüzde 4’te değiştirmeden bıraktı. Bankanın likidite sağlayarak hükümete destek dahil nicelik kanalına odaklandığı belirtildi.

Ayrıca bankanın rupi istikrarı politikasını sürdürmek, parasal işlemler stratejisini güçlendirmek, para piyasası ve döviz piyasasını hızlandırmak, KOBİ’leri canlandırmak için politika uygulamasını güçlendirmek, dijital ekonomiyi ve finans ekosistemini güçlendirmek gibi önlemler uyguladığı eklendi.

Endonezya MB (BI), ulusal ekonomik iyileşme programını desteklemek için gereken takip politikası önlemlerini uygulamaya devam edeceğini bildirdi.

Küresel ekonomik iyileşmenin beklendiği gibi ilerlediği söylenirken yurtiçi ekonominin de başta mali teşvikler ve daha güçlü ihracat nedeniyle kademeli olarak toparlandığı dile getirildi.
ING Ekonomist Endonezya Faiz
Kaynak: ING

Endonezya Merkez Bankası’nın kararı üzerine görüş bildiren ING ekonomisti, enflasyonun mevcut %2-4 hedefinin oldukça altına düşmesine rağmen faizin sabit bırakıldığını aktardı. Nicholas Mapa bugünkü notunda merkez bankasından gelen duraklamanın büyük olasılıkla, bugüne kadar %5,7 düşen rupiyi destekleme girişimi olduğunu öne sürdü.

Zaten kendisi kısa süre önce açıklanan enflasyon rakamlarının ardından yayımladığı notta rupi baskınının Endonezya’da müdahaleye izin vermediğini söylemişti. Mapa, son dönemdeki kur zorlukları nedeniyle Endonezya Merkez Bankası’nın politika faizlerini değiştirmemesini beklediklerini de eklemişti.

GCM Yatırım Banner

Bugünkü notunda Mapa, Endonezya Merkez Bankası’nın bol miktarda gıda maddesi arzı nedeniyle enflasyonun 2020’de muhtemelen %2’nin altına düşeceğini belirtirken aynı zamanda piyasa oyuncularına likiditenin bol olduğu konusunda güvence verdiğini hatırlattı.

Başkan Perry Warjiyo’nun para birimini sabit tutmayı taahhüt ettiğini söyleyen Mapa, bugünkü toplantıdaki duraklamanın para birimini istikrara kavuşturmak için söz konusu stratejiyi yansıttığını kaydetti. Bununla birlikte Endonezya rupisinin bölgenin en kötü performans gösteren para birimi olmaya devam ettiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.