Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endonezya Ekonomisi 2Ç20’de Negatif Bölgeye Düşecek

Endonezya Maliye Bakanı, ekonominin ikinci çeyrekte Asya mali krizinden bu yana en kötü üç aylık performansını kaydedebileceğini söyledi.
Endonezya Ekonomisi 2Ç20’de Negatif Bölgeye Düşecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Covid-19 ve ekonomi cephesindeki gidişatıyla endişeleri artıran Endonezya’nın ikinci çeyrekte yüzde 3,1 daralacağı söylendi.

The Jakarta Post’un haberine göre Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, bugün düzenlenen bir basın toplantısında koronavirüs kaynaklı sosyal kısıtlamaların etkisi nedeniyle ekonominin ikinci çeyrekte 1998 Asya mali krizinden bu yana en kötü çeyreklik büyümesini kaydedebileceğini dile getirdi.

Yoğun Cakarta ve Batı Cava şehirleri dahil ülkenin bölgelerinde uygulanan büyük ölçekli sosyal kısıtlamaların karşıdan esen rüzgar gibi hareket ettiğini aktardı.

“Büyük ölçekli sosyal kısıtlamaların ekonomik büyüme üzerinde ciddi bir etkisi olacağından, ikinci çeyrekte ekonomik daralma yaşanacak. Ekonominin negatif bölgeye düşmesini bekliyoruz.”
Endonezya İlk Çeyrek Büyüme
Kaynak: Trading Economics

Hükümet bu yıl için yüzde 2,3’lük temel ekonomik büyüme tahminini ve en kötü senaryoda yüzde 0,4’lük daralma tahminini sürdürürken, Sri Mulyani, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının en iyi ihtimalle yüzde sıfır ila yüzde 1 arasında büyüyeceğini belirtti.

“Ekonomik gelişmelere bakıyoruz ve kötüleşmemesi için aşağı yönlü riskleri azaltmaya çalışacağız” diyerek hükümetin iyileşme sürecinin üçüncü çeyrekte başlamasını umduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise ikinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgasının vurduğu en kötü senaryoda, ekonominin bu yıl yüzde 3,9 daralacağını öngördü.

OECD Endonezya İki Senaryo Kurum, Endonezya GSYİH’sinin 1997 Asya krizinden bu yana ilk kez 2020 yılında yüzde 2,8 veya yüzde 3,9 oranında küçüleceğini tahmin etti. Çift dalga senaryosunda 2021 toparlanması yüzde 2,6 olarak belirtilirken tek dalga senaryosunda toparlanma yüzde 5,2 olarak bildirildi.

Ayrıca tıpkı Maliye Bakanı Mulyani’nin belirttiği gibi İkinci çeyrekte keskin bir GSYİH daralması ve işsizliğin artmasının ardından, yetkililer mesafeli tedbirleri kaldırdıkça ve tüketici güveni yavaşça geri döndükçe iyileşmenin üçüncü çeyrekte başlayacağı söylendi.

Bütçe açığının 2020’de iki kattan fazla artması beklense de bazı istisnai destek önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılması nedeniyle 2021’de yavaşça azalmasının beklendiği dile getirildi. Maliye Bakanı da bütçe açığının daha da artmasının beklendiğini açıklamıştı.

Kurum bunların yanında Endonezya’nın gelecekte yükselen korumacılık, artan riskten kaçınma, kaliteye uçuş ve ani sermaye geri dönüşleri gibi gelişmekte olan piyasa ekonomileri için ortak olan bir dizi riskle yüzleşeceğini de söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.