Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endonezya Ekonomisi 2Ç19’da %5.05 ile Beklentilerin Üzerinde Büyüme Gösterdi

Endonezya ekonomisi 2019'un ikinci çeyreğinde beklentilerin hafif üzerinde büyüme kaydetti.
Endonezya Ekonomisi 2Ç19’da %5.05 ile Beklentilerin Üzerinde Büyüme Gösterdi
HABER GİRİŞ

Dünya çapında önemli ekonomiye sahip ülkelerden birçoğu bu sıralar para politikasını gevşetme adımları atarken kısa süre önce Endonezya Merkez Bankası da faiz indirimine gitmiş ve haftalık ters repo faiz oranını 25 baz puan azaltmıştı.

Ekonomistlerin Endonezya Merkez Bankası için yürüttüğü tahminler yanılgı getirmemiş ve banka 1 hafta vadeli ters repo oranını %6’dan %5.75’e düşürmüştü. İki yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimi uygulayan ülkenin merkez bankasından politika ayarlaması için daha fazla uygun ortamın olduğuna yönelik bir açıklama gelmişti.

Asya piyasalarının gelişen en büyük ekonomilerinden biri olan Endonezya ekonomisi, 2019’un ilk yarısında beklentilerin hafif üzerinde bir büyüme rakamı kaydetti.

Endonezya Asya Piyasalarının Gelişen En Büyük Ekonomilerinden BiriSöz konusu ülkenin ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerindeki büyümeyle küresel çapta artan risklere karşı dayanıklı olduğunu gözler önüne serdi. Endonezya’nın GSYİH’si yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %5.05 büyüme kaydetti.

Ekonomistlerin ülke büyümesi için medyan tahmini %5.04 iken açıklanan veriler sonucunda beklentilerin hafif üzerinde büyüme gerçekleştiği ortaya çıktı. Böylelikle ülke ekonomisi çeyreklik bazda bakıldığında %4.20 oranında büyüdü.

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşından dolayı Endonezya hükümeti 2019 için büyüme tahminlerini %5.3’ten %5.2’ye indirdi.

ABD ve Çin Arasında Devam Eden Ticaret SavaşıGüneydoğu Asya’nın ekonomi devi olan Endonezya’nın büyümesi 2016 yılından bu yana %5 seviyelerinde bulunuyordu. Bu rakam, Devlet Başkanı Joko Widodo’nun göreve başladığı 2014 yılından bu yana hedeflediği %7 seviyesinden oldukça aşağıda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan ülkenin merkez bankası geçtiğimiz yıl 175 baz puanlık bir faiz artırımı uygulamıştı. Ekonomistler, ekonomiyi desteklemek amacıyla önceki ay genişleme politikasına giden bankanın yıl sonunda faiz oranını %5.5 seviyesine getireceğini tahmin ediyor.

Bunlarla birlikte Türkiye ve Endonezya arasındaki ticaret hacminin artırılması ve iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca Endonezya’da bulunan Türk yatırımcı sayısı ve yatırım hacmi oldukça fazla.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.