Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG’ın Zam Senaryosu TÜİK’i Solladı

ENAG'ın bu sabah açıkladığı enflasyon rakamları ile TÜİK'in verileri ayrışırken, memura uygulanacak zam oranlarında da büyük fark görüldü. İşte detaylar;
ENAG’ın Zam Senaryosu TÜİK’i Solladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah açıklanan enflasyon verilerinin ardından 2024 memur ve memur emeklisi ile SGK ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranı netleşti. TÜİK verilerine göre Aralık ayındaki enflasyon artış oranları aylık bazda yüzde 2,93, yıllık ise yüzde 64,77 olarak kaydedildi.

Bu kapsamda memur ve memur emeklilerinin maaş zam oranları, 2023’ün ikinci yarısı için aldıkları yüzde 6’nın enflasyondan düşülmesiyle bulunan orana 2024’ün ilk yarısı için toplu sözleşme kaynaklı olarak verilen yüzde 15’in eklenmesi şeklinde hesaplanacak.

Böylece memur ve memur emeklilerinin maaşına, asgari ücrete kadar olan kısma ilişkin vergi düzenlemesiyle yüzde 49,25 artış yapılacak. İşçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşı ise senenin ikinci yarısında gerçekleşen ve yüzde 37,5 olarak kaydedilen TÜFE oranı kadar yükseltilecek.

TÜİK verilerine göre hesaplanan aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 22 bin 17 liradan 32 bin 861 liraya yükseldi. En düşük memur emekli aylığı ise bu hesaplamalara göre 9 bin 876 liradan 14 bin 741 liraya çıktı.

Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin maaşına, refah payı ve seyyanen ödemeler hariç yüzde 6 oranında toplu sözleşme zammı uygulanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen hesaplamalar Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre yapılsaydı ne olurdu? Ekonomim tarafından derlenen haberde ENAG’ın enflasyon rakamlarına göre zam oranları hesaplandı.

Bu sabah ENAG Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıklayarak, enflasyon artışını aylık yüzde 4,12, yıllık ise yüzde 127,21 olarak hesapladığını bildirmişti.

ENAG’ın açıkladığı enflasyon verileri kapsamında, emekli maaşlarına yüzde 50,84 oranında zam yapılması gerekiyordu. Memur maaşlarında ise yüzde 63,65 oranın artış gerçekleşecekti. Bu kapsamda en düşük memur maaşı 36 bin lira olacaktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.