Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Lüks Otomobillerin Pert Olduğu 10 Büyük Kaza

Binlerce dolar vererek alınan otomobilin bir kaza sonucu pert olması her sürücünün kabusudur. Bu listede en lüks arabaların kazalarını göreceksiniz.
En Lüks Otomobillerin Pert Olduğu 10 Büyük Kaza
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Başlığımıza dikkat kesildiğinizin farkındayım. Sonuçta hep üretim aşamalarını anlatacak değiliz ya? Birazcık da lüks otomobillerin “yok oluş” süreçlerini inceleyim dedik. Sizler için de aşağıdaki trajikomik, üzücü, sinir bozucu biraz da eğlenceli olan bu yazıyı hazırladık. Kuşku yok ki otomobillerin bizden çok nefes aldığı bir dünyada yaşıyoruz. Otomobil üreticisi firmaların her yıl binlerce otomobil ürettiğini ve bunları sahipleriyle buluşturduğunu hesaba katarsak, işin ehemmiyetinin daha iyi farkına varırız.

Peki, hayatımızda bu denli öneme sahip araçları neye göre seçiyoruz? Bunun için birçok etken sayılabilir ebette; hız, dayanıklılık, konfor vs. ama asıl cevap hiçbirisi değil. Eğer belirli bir bütçemiz varsa, araçta ilk baktığımız şey tasarım oluyor. Yani kendi beğenimizden öte başkalarının “vay be, arabaya bak!” demesi bizi daha çok cezp ediyor. Burada kötü olan, tasarım açısından zirvede yer alan araçların pahalı fiyat etiketleri. Ama toplum olarak da bu konuda iyiyiz. Kimimiz banka kredilerinden, kimimiz “babam sağ olsun” sponsorluğundan, kimimiz dişinden tırnağından arttırdıklarıyla aracın en süslüsünü almaya çalışıyor. Buraya kadar her şey iyi hoş da peki ya vergisi, bakımı? “Gülü seven dikenine katlanır” dostlar, onu da bir şekilde hallediyoruz. Asıl üzücü, yıkıcı, dayanılmaz olansa bugün de konumuzu oluşturan kazalar!

Siz gözünüz gibi bakarsınız, koruyup kollarsınız birisi gelir… ve dayanılmaz son! Tabi ki kazalar her zaman tek taraflı olmuyor. Kusur sizde de olabilir. Aslında listemizdeki otomobillere şöyle bir göz atmanız bile kusurun onlarda olduğunu fark etmenize yeter. Neden mi? Hız sınırı 50 km olan yerde bir Porsche sahibine araç kullanmak, zulümlerin en büyüğünü ifade eder de ondan. Hal böyle olunca da milyon dolarlara mal olan araçların gaz pedalına basmak, ayaklarınızın altında koca bir para destesini ezmekten farksız oluyor. Dilerseniz bir ders niteliğindeki yazımıza ve kazalarda yer alan otomobillerin markalarına daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda pahalıya patlayan 10 araba kazası:

10 Hız Sınırını Aşan Jaguar XJ220

Hız Sınırını Aşan Jaguar XJ220Bir araba en fazla ne kadar hız yapabilir dersiniz? Saatte 160 km ya da saatte 240 km? Eğer bu rakamları düşünüyorsanız, hız sınırının yanına bile yaklaşamadığınızı söylemek isterim. Çünkü listemizin ilk sırasında yer alan lüks otomobil, şimdiye kadar üretilen en hızlı arabalardan birisi olup, saatte yapabileceği maksimum hızı yaklaşık 355 kilometredir.

GCM Yatırım Banner

Bu otomobil, yalnızca hız tutkunu zenginlerin satın alabileceğini tahmin etmişsinizdir. Kaza hakkında çok fazla ayrıntı verilmemiş olsa da Jaguar XJ220’nin önünün ve arkasının tamamen zarar gördüğü düşünülünce, maliyetin de aracın toplam fiyatına nerdeyse eşdeğer olacağını tahmin etmişsinizdir.

9 27 Yaşındaki Sürücünün Bariyerlere Çarptığı 2015 McLaren P1

27 Yaşındaki Sürücünün Bariyerlere Çarptığı 2015 McLaren P127 yaşındaysanız ve lüks bir otomobile sahipseniz, bunun keyfine varmak istersiniz. Evet, bu durumu anlıyorum; ancak bu arabayı bariyerlere çarparak kullanılamaz hale getirmenin nasıl bir dikkatsizliğin sonucu olduğunu tahmin edemiyorum. Sonuçta, ya bir milyarderin çocuğu olan ya da genç yaşında zengin olmanın yolunu bulmuş bir delikanlının Teksas’ta yaptığı bu kaza, aracın pert olmasıyla sonuçlanmıştır. Kaza masrafları ise aracın fiyatıyla hemen hemen aynı belirtilmiş.

McLaren kuşku yok ki dünyanın en iyi otomobil markalarından biridir. Peki, bu özel araç hakkında hangi detayları biliyorsunuz? Efsane McLaren Hakkında 22 Enterasan Bilgi isimli yazımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

8 Rowan Atkinson yani Mr. Bean’ın Haşat Ettiği McLaren F1

Rowan Atkinson yani Mr. Bean'ın Haşat Ettiği McLaren F1Listemizin diğer sırasında ise İngilizler tarafından epey beğenilen karakter Mr. Bean’ı canlandıran Rowan Atkinson var. Mr. Bean Amerika’da pek iyi gişe hasılatı yapamamış olsa da İngiltere’deki kazancı, Atkinson’ı bu lüks otomobilin fiyatını karşılayacak kadar zengin etmiş. Hem de tam iki kez! Çünkü Atkinson McLaren F1’ini bir kez haşat etmiş ve arabasını değiştirmek yerine tamir ettirmeyi tercih etmiştir. Adeta bir enkaza dönüşen McLaren F1’in çıkardığı masrafın, arabanın fiyatıyla başa baş olduğunu tahmin edebilirsiniz.

7 Enkaza Dönüşen Ferrari Enzo Modelleri

Enkaza Dönüşen Ferrari Enzo ModelleriEvet, Ferrari Enzo oldukça etkileyici bir otomobil. Ancak bu arabaya sahip olabilmeniz için milyon dolarlık bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerektiğini söylemeliyim. Bu arabanın fiyatına yaklaşık 71 adet Honda Civic sahibi olabilirsiniz. Buna ek olarak, eğer bir Ferrari Enzo satın almayı düşünüyorsanız, kaza raporu olan 14 Enzo’nun varlığını da hesaba katmalısınız derim. Çünkü üretilen Enzo modellerinin sayısı, 400 olarak belirtiliyor. 400 arabadan da 14 tanesinin kazası olduğunu düşünürseniz, her bir aracın %3.5’lik kaza riski olduğunu anlayabilirsiniz. Böyle lüks bir otomobil için, bu risk oranı çok fazla görünüyor.

Efsanevi marka Ferrari’nin benzersiz tarihine bir de bizim gözümüzden görseller eşliğinde bakmaya ne dersiniz? Dilerseniz, Ferrari Hakkında Öğrenilmesi Gereken 25 İlginç Bilgi isimli yazımızdan takip edebilirsiniz.

6 300 Bugatti Veyron’dan Bir Tanesi Kaza Yapıyor!

300 Bugatti Veyron'dan Bir Tanesi Kaza Yapıyor!Bugatti Veyron için şimdiye kadar üretilen en pahalı otomobil tanımı yapıldığı doğrudur. Bu lüks otomobillerden yalnızca 300 tane üretildiğini göz önüne alırsak, araçlardan yalnızca bir tanesinin kaza yapmış olması, Veyron’ların ne kadar dikkatli kullanıldığının bir göstergesi olabilir. Ancak resimde gördüğünüz Bugatti Veyron’un eski haline dönüştürülmesi için neredeyse satın alış fiyatı kadar daha para harcanmış.

Bugatti Veyron ile enfes bir geziye çıkmaya ne dersiniz. Detaylar için Dünyanın En Pahalı Sürüş Deneyimi isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

5 Sıra Dışı Bir Milyonerin Yarış Sırasında Haşata Çevirdiği 1959 Ferrari 250 GT TDF

Sıra Dışı Bir Milyonerin Yarış Sırasında Haşata Çevirdiği 1959 Ferrari 250 GT TDFEvet, zenginlerin yarış arabalarına olan tutkularını hepimiz mutlaka bir yerlerden duymuşuzdur. Ancak bu isimlerin yarışmak için satın aldığı arabaların fiyatları genellikle, onların bütçesine göre orta düzeyde oluyor. Yukarıda görmüş olduğunuz 1959 Ferrari 250 GT TDF’nin fiyatıysa, bu araba fiyatlarının çok üzerinde.

Bunu pek de umursamayan bir milyoner, artık üretimi yapılmayan değerli Ferrari’siyle Shell Ferrari-Maserati Historic Challenge’ye katılma kararı almış. Sonuç mu? Pert olan milyonluk araç ve kazayı ucuz atlatan araç sürücüsü. Tabi bir de artık üretimi yapılmayan 1959 Ferrari 250 GT TDF’nin yedi haneli rakamlara ulaşan tamir maliyetleri!

4 Tamirhanenin Mahvettiği 1971 Lamborghini Miura SV

Tamirhanenin Mahvettiği 1971 Lamborghini Miura SVEnkaza dönüşen lüks otomobillerden bir diğeri de 1971 Lamborghini Miura SV! Ancak bu kez kaza sürücünün hatası yüzünden değil de bir tamir hatası yüzünden olmuş. Bu tamiratın İngiltere’nin en iyi garajlarından biri olan H. R. Owen Dealerships’de yapılması da oldukça dikkat çekici.

İsmi açıklanmayan bir koleksiyonere ait olan klasik Lamborghini, sıfır bir araç kadar temizmiş. Ancak yalnızca birkaç küçük tamirat yapılması gerekiyormuş. Lamborghini’ni sahibinin H. R. Owen Dealership’e teslim ettiği ve bakım işleminden hemen sonra aniden tutuşan araç, maalesef bir enkaza dönüşmüş. Tabi, milyonerin kaza sonucunda garaja dava açtığını da tahmin etmişsinizdir.

3 Prius’un Neden Olduğu Zincirleme Kaza

Prius'un Neden Olduğu Zincirleme KazaLüks otomobillerin de dahil olduğu bu zincirleme kaza, bir Prius tarafından başlatılmış. Yamaguchi Japonya karayollarında meydana gelen kazanın yarattığı kaosta zarar gören araçların içerisinde, ne yazık ki Ferrari, Modena, Testarossa ve bir Lamborghini de varmış. Bu lüks otomobillerin toplam tamirat maliyetlerinin birkaç milyon doları bulduğu belirtilmiş.

2 Fırtınanın Silip Süpürdüğü Ferrari 250 GT Spyder

Fırtınanın Silip Süpürdüğü Ferrari 250 GT SpyderMilyonluk, lüks bir otomobiliniz olsaydı, onu nereye park ederdiniz? Son teknoloji güvenlik önlemlerinin alındığı kapalı bir garaja, evinizin salonuna…? Ancak ismi açıklanmayan bir milyoner, aracını sahile çekmiş ve Doğa Ana bu aracı kıskanmış olacak ki Ferrari 250 GT Spyder’i şiddetli kasırgasıyla bir hurdaya çevirmiş. Sonuçta, araçta meydana gelen zararın ne kadar tuttuğu kesin olarak belirtilmese de Ferrari’sini sahilde bırakan milyonere güzel bir ders olmuş.

Ferrari 250 GT Spyder kuşku yok ki dünyanın en az bulunan Ferrari modellerinden biridir. Diğer ayrıcalıklı modelleri öğrenmek ister miydiniz? Nadir Bulunan 10 Eski Ferrari Modeli isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Dikkatsiz Sürücüsünün Önündeki Araca Çarptığı Ferrari 250 GTO

Dikkatsiz Sürücüsünün Önündeki Araca Çarptığı Ferrari 250 GTOÇok pahalı bir araca sahip olsaydınız, aracınızı nasıl dikkatlice kullanırdınız değil mi? Hatta belki sürmeye kıyamayıp, garajınızda durmasını tercih ederdiniz. Ama anlaşılan o ki bazıları için bu durum pek de geçerli değil. Oldukça değerli olan Ferrari 250 GTO sahibinin, epey dikkatsiz bir sürücü olduğunu görüyoruz. Milyonluk arabasıyla dikkatsizce seyrederken önündeki araca vurmayı başaran sürücü, Ferrari 250 GTO’suna hiç mi acımadı, bilemiyoruz. Ancak bir dahaki sefere daha dikkatli olmasını temenni ediyoruz.

Dünyanın en pahalı otomobil kazalarını böylece incelemiş olduk. İçinizden bazılarının, yukarıdaki kazaları yumruklarını sıka sıka okuduğunu tahmin edebiliyorum. Çünkü “Ah, o Ferrari benim olsaydı…” diye başlayan cümlelerinizi buradan duyar gibiyim. Ancak bu konuda yapabileceğimiz tek şey, bir gün bizimde lüks otomobillerimiz olacağını ve asla böyle kazalar yapmayacağımızı dilemek gibi görünüyor. Neticede, 2 sene önce aldığımız 0 arabaya bile böyle dikkatli binerken, milyon dolarlık bir arabayı sürmeye nasıl kıyarız bilemiyorum. Peki, “Allah korusun!” ama sizin başınızdan geçen en maliyetli kazanın faturası ne kadardı?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın