Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Güvenli Hava Yolu Şirketleri 2024 Listesinde THY Kaçıncı Oldu?

Hava yolu güvenlik ve ürün değerlendirme platformu Airline Ratings, 2024 için en güvenli 25 hava yolu listesini açıkladı. THY kaçıncı sırada yer aldı?
En Güvenli Hava Yolu Şirketleri 2024 Listesinde THY Kaçıncı Oldu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın önde gelen hava yolu güvenliği ve ürün derecelendirme platformu Airline Ratings, bugün internet sitesinde yayımladığı liste ile 2024 yılı için en güvenli hava yolu şirketleri sıralamasını paylaştı.

385 farklı hava yolu şirketinin takip edilip değerlendirildiği listede Türk Hava Yolları (THY) 16. sırada kendine yer buldu.

İlk 25 listesinde yer alan hava yolu şirketleri şöyle sıralandı:

Air New Zealand, Qantas, Virgin Australia, Etihad Airways, Qatar Airways, Emirates, All Nippon Airways, Finnair, Cathay Pacific Airways, Alaska Airlines, SAS, Korean Air, Singapore Airlines, EVA Air, British Airways, Turkish Airlines, TAP Air Portugal, Lufthansa/Swiss Group, KLM, Japan Airlines, Hawaiian Airlines, American Airlines, Air France, Air Canada Group ve United Airlines.

Platforma göre bu hava yolları güvenlik, yenilik ve yeni uçakların piyasaya sürülmesi gibi unsurların desteğiyle sektörde ön sıralarda yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Listenin ilk iki sırasını paylaşan Air New Zealand ile Qantas arasında son derece yakın bir çekişme yaşandığı, iki hava yolu arasında yalnızca 1,50 puan bulunduğu ifade edildi. Qantas Grubu’nun, önümüzdeki üç yıl içinde teslim edilecek büyük A220, A320, A321, A350 ve 787 siparişleriyle tarihinin en büyük filo yenilemesine giriştiği bilgisi de verildi.

En güvenli 25 hava yolu seçiminde son beş yılda yaşanan kazalar, son iki yılda meydana gelen ciddi olaylar, havacılık düzenleyici organlar ve öncü kuruluşlardan gelen denetimlerin yanı sıra hükümet denetimleri, filo yaşını ve personel eğitimi gibi çeşitli unsurların değerlendirmeye alındığı belirtildi.

Operasyonel mükemmeliyetle birlikte Airbus A350, Boeing 787 ve 777-9 gibi daha gelişmiş yeni uçakların filoda bulunmasının da sıralamanın belirlenmesinde önemli etkenler olduğuna dikkat çekildi.

Tüm hava yollarında her gün olayların yaşandığını ve bunların çoğunun hava yolunun operasyonel sorunları değil, uçak veya motor üretimi sorunları olduğu bilgisi verildi.

Raporun devamında, “İyi bir hava yolunu, güvenli olmayan bir hava yolundan ayıran şey, uçuş ekibinin bu ciddi olayları ele alma şeklidir.” ifadesi kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın