Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Düşük Emekli Maaşında Artış TBMM’de Yasalaştı

Milyonlarca emeklinin beklediği, maaş artışı içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda yasalaştı. Detaylar haberde;
En Düşük Emekli Maaşında Artış TBMM’de Yasalaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca emeklinin beklediği maaş artışını da içeren torba kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Maaş artışının onaylanmasıyla 8.8 milyon kişinin emekli aylığı eşitlenmiş oldu.

TBMM Genel Kurulu’nun 20 maddelik torba teklifi kabul etmesiyle birlikte en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu. Emeklilerin bayram ikramiyeleri ise 2 bin liraya çıkarıldı.

Emeklilerin Beklediği Karar Çıktı

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında ödenmekte olan 1.100’er TL, 2.000 TL’ye yükseltilirken; yaşlılık/malullük/ölüm aylığı almakta olan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 5.500 TL olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 7.500 TL’ye yükseltildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @omerrcelik

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi Nisan ayı ödeme döneminden itibaren uygulanacak.

Gazi Maaşlarında Düzenleme Gerçekleşti

Kabul edilen maddelere göre muharip gazilerin aylıkları arasındaki farklılıklar giderilecek ve asgari ücretin net tutarında aylık ödenecek.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Milli Mücadele’ye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilen Türk vatandaşlarının yanı sıra 1950’de Kore’de fiilen savaşa katılmış ve 1974’te Barış Harekatı’nda Kıbrıs’ta fiilen görev almış olan Türk vatandaşlarına, hayatta bulundukları sürece, vatani hizmet tertibinden 30 günlük net asgari ücret tutarında aylık bağlanacak.

Güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, en düşük 7 bin 500 lira olacak.

Muharip gazi aylıkları ile vefatları halinde yakınlarına bağlanan aylıklar ve güvenlik korucularının emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeler 1 Nisan 2023’ten geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Geçici İşçiye Kadro Yolu Açıldı

Kanunla, geçici işçilerin çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @vedatbilgn

Boşalan kadrolara ise kıdem sırasına göre önce mevsimlik işçiler atanacak.

SGK Çalışanlarına Yeni Düzenleme

EYT’li vatandaşların emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında 657 sayılı kanuna tabi personele, 1 Nisan 2023 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında 3 ay süreyle, ayda 100 saati ve 2023 yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 10 katını aşmamak kaydıyla, fazla çalışma ücreti verilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.