Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Düşük Emekli Aylığı İddiası: Erdoğan’ın Arzusu 17 Bin TL!

Yerel seçimlerden zaferle çıkma hedefi güden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli aylıkları için düşündüğü rakam ve bütçeye yansıyacak maliyet dikkat çekici oldu.
En Düşük Emekli Aylığı İddiası: Erdoğan’ın Arzusu 17 Bin TL!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yerel seçimlere giderken emekli maaşlarına gelen zammın enflasyon gerçeğiyle örtüşmemesi tabanda oluşan rahatsızlığı artırırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise emeklilere verilecek zammın maliyetli olacağını savunmaya devam ediyor.

Erdoğan’ın, dün Kütahya’daki seçim mitinginde emekli aylıklarına verilecek zammın bütçedeki kaynağın emeklilere aktarılması demek olduğu sözü üzerine 7 bin ila 10 bin TL arasında seyyanen bir zammın gelme ihtimali suya düştü.

Muhalefet konuyu gündemde tutmaya deva ederken, söz konusu maliyetin bütçeye yansımasının ne olacağı sorusunu Ekonomi Gazetesi Ankara Haber Müdürü Hüseyin Gökçe yanıtladı.

Köşesinde en düşük emekli aylıklarında teknik bir kök maaş düzeltmesinin gerekli olduğunu savunarak, söz konusu düzenlemenin uygulamaya sokulmaması halinde 1 milyona yakın emeklinin Temmuz zammından da yararlanamayacağını ve 2025’e kadar 10 bin TL maaşla hayatta kalmaya mecbur bırakılacaklarını söyledi.

Erdoğan’ın Arzusu 17 Bin TL

Aslında en düşük emekli aylığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arzu ettiği rakamın asgari ücret seviyesinde olduğu yönünde çarpıcı bir iddia paylaşan Gökçe, dünkü seçim mitinginin aslında emekliler için zam sinyali olduğu yorumunu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Gökçe, “Erdoğan’ın açıklamalarından tüm emeklilere değil, en düşük maaşı 10 bin lira olan emeklilere yönelik artış yapılacağı anlaşılıyor” dedi.

Seyyanen zammın emekliler arasında adaletsizlik yarattığının farkında olduklarını söyleyerek, en düşük emekli aylığı asgari ücretle eşitlenirse maliyetin 168 milyar liraya çıkabileceğini yazdı.

En düşük emekli aylığı alan kişi sayısı 2 milyon olarak hesaba katıldığında, asgari ücrete eşitlenen en düşük emekli maaşının bütçeye aylık maliyetinin 14 milyar lira, yıllık ise 168 milyar lira olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.