Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Düşük Emekli Aylığı için Düzenleme Bitmedi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, "2024 emeklilerin yılı olacak" sözü daha karşılık bulmadı. En düşük emekli aylığına bir düzenleme daha geleceği kulislerde dolaşıyor.
En Düşük Emekli Aylığı için Düzenleme Bitmedi!
HABER GİRİŞ

Bu yıl emeklilere verilecek maaş zammı kafaları karıştırdı. 6 aylık enflasyon farkıyla memur emeklilerine yüzde 49 seviyesinde zam verilirken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için oranın yüzde 37 düzeyinde kalması ve maaşlar arasındaki puan farkının yüzde 12 ile ilki yaşatması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5 ek zam yapılacağını ve en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarılacağını duyursa da taban memnun olmadı.

Geçen hafta bir zam daha gelerek tüm emeklilerin Ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25 oranında zamlı maaş almasına karar verildi.

Kanun teklifi Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi. Şimdi ise en düşük emekli aylığında seviyenin ne olacağı merak ediliyor.

Kulislerde, yerel seçimler için eli kuvvetlendirmek adına emeklilere daha fazla zam yapılması konuşulurken, Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, Ankara’nın nabzını kaleme aldı.

GCM Yatırım Banner

Başkent kulislerini paylaşan Çetingüleç, emekli maaşı için düzenleme beklentisinin hala daha devam ettiğini söyledi.

En düşük emekli aylığının ise asgari ücrete yakın olacağını kaydederek, “Özellikle düşük maaş alanlara yönelik iyileştirmenin yüzde 33’le sınırlı bırakılmayacağı, seçimden önce en düşük maaşın 14-17 bin lira arasına çıkarılacağı konuşuluyor” dedi.

Ekonomik çöküşün emeklilerin üzerine yıkıldığı ve bu denli ağır bir tabloda emeklileri 10 bin lira maaşla seçime götürmenin iktidar için de mantıksız olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın