Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Çok Düşen Majör AUD/USD %1 Ekside Fiyatlanıyor

Dolar karşısında sert düşen Avustralya para birimi, 2 haftanın zayıf değerine geriledi. Düşüş, şahin FED açıklamalarıyla yönlendirildi.
En Çok Düşen Majör AUD/USD %1 Ekside Fiyatlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya doları, majör para birimlerinin şahin FED toplantı tutanaklarıyla ABD doları karşısında 2 haftanın en zayıf değerine geriledi.

Dün en son 0,7220’de işlem gören AUD/USD paritesi, Perşembe seansına yatay başladı. Gün boyu aşağı yönlü hareket eden majör parite, 0,7145’e kadar düştü.

TSİ 11.51’de yüzde 1 düşen paritenin gün içi hareket aralığı 0,7145 – 0,7223 oldu.
AUD/USD %1 Düşüş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında en çok düşen majör parite olarak başı çeken AUD/USD, haftalık yüzde 1,2 düşerken aylık yüzde 0,50 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 8 değer kaybetti. Dün akşam yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları piyasaları hareketlendirdi.

FED yetkilileri ekonomi, işgücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünüm göz önüne alındığında, faizi önceden beklenenden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırabileceğini belirtti.

Sağlam şahin duruş, ABD tahvil getirilerini yükselterek riske duyarlı para birimlerini olumsuz etkiledi.

GCM Yatırım Banner

FED’in şahin duruşunun aksine Avustralya Merkez Bankası, 2023’e kadar ya da enflasyon sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2-3’lük hedef aralığına ulaşana kadar faizde bir artışın olası olmadığını defalarca teyit etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın