Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

En Çok Düşen Majör AUD/USD %1 Ekside Fiyatlanıyor

Dolar karşısında sert düşen Avustralya para birimi, 2 haftanın zayıf değerine geriledi. Düşüş, şahin FED açıklamalarıyla yönlendirildi.
En Çok Düşen Majör AUD/USD %1 Ekside Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avustralya doları, majör para birimlerinin şahin FED toplantı tutanaklarıyla ABD doları karşısında 2 haftanın en zayıf değerine geriledi.

Dün en son 0,7220’de işlem gören AUD/USD paritesi, Perşembe seansına yatay başladı. Gün boyu aşağı yönlü hareket eden majör parite, 0,7145’e kadar düştü.

TSİ 11.51’de yüzde 1 düşen paritenin gün içi hareket aralığı 0,7145 – 0,7223 oldu.
AUD/USD %1 Düşüş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yazım sırasında en çok düşen majör parite olarak başı çeken AUD/USD, haftalık yüzde 1,2 düşerken aylık yüzde 0,50 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 8 değer kaybetti. Dün akşam yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanakları piyasaları hareketlendirdi.

FED yetkilileri ekonomi, işgücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünüm göz önüne alındığında, faizi önceden beklenenden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırabileceğini belirtti.

Sağlam şahin duruş, ABD tahvil getirilerini yükselterek riske duyarlı para birimlerini olumsuz etkiledi.

FED’in şahin duruşunun aksine Avustralya Merkez Bankası, 2023’e kadar ya da enflasyon sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2-3’lük hedef aralığına ulaşana kadar faizde bir artışın olası olmadığını defalarca teyit etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%