Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emlak İlanı Verenleri İlgilendiriyor: Kısıtlama Geliyor

Ticaret Bakanlığı, emlak fiyatlarında spekülasyonun önüne geçmek için yeni düzenlemeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Emlak İlanı Verenleri İlgilendiriyor: Kısıtlama Geliyor
HABER GİRİŞ

Son dönemde artan enflasyon rakamlarının da etkisiyle emlak fiyatlarında büyük bir artış yaşandı. Bu durum spekülasyonları beraberinde getirdi ve fiyatların daha da artmasına neden oldu. Ticaret Bakanlığı emlak fiyatlarının kontrol altında tutulması adına harekete geçiyor.

Bakanlık tarafından düzenlemeleri içeren taslak hazırlandı. Bu taslağa göre emlak siteleri üzerinden yapılan konut satışlarında, aynı konut için farklı fiyatlarla birden fazla ilan girişi yapılamayacak.

Taslağa göre ayrıca yetkisiz emlakçıların faaliyetini engellemek amacıyla yetki belgelerinde aranan şartlar hafifletilecek. Emlak danışmanlarının yetki belgesi başvurusunda bulunabilmeleri için gereken mesleki deneyim şartı kaldırılacak.

Halihazırda olan düzenlemede ilgili kişilerin yetki belgesi başvurusunun yapılmasından önceki 5 yıl içinde, ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunları için en az 6 ay, diğerlerinin ise en az bir yıl emlak danışmanlığı yapması şartı aranıyor.

Düzenleme ile başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara internet üzerinden ortam sağlayan kişi ve şirketlerin, aynı taşınmaza ilişkin farklı fiyatlarla birden fazla ilan girişi engellenecek. Yapılan düzenlemelere uymayanlara ise para cezası verilebilecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.