Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emirates’ten Depremzedelere İnsani Hava Koridoru Desteği

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu şirketi Emirates, International Humanitarian City ile koordineli bir şekilde depremzedelere destek oluyor. Detaylar haberde;
Emirates’ten Depremzedelere İnsani Hava Koridoru Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dubai merkezli uluslararası havayolu şirketi Emirates, Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı depremin ardından depremzedelere acil yardım taşımak için insani hava köprüsü oluşturdu. Yapılan açıklamaya göre yardım faaliyetleri International Humanitarian City (IHC) ile koordineli bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Türkiye ve Suriye’deki şiddetli depremlerin ardından Emirates, IHC ile acil yardım malzemelerinin, tıbbi malzeme ve ekipmanların ilgili bölgelere taşınması amacıyla bir hava koridoru oluşturdu. Bu yolla, her iki ülkede gerçekleştirilen saha yardım çalışmalarının ve arama-kurtarma faaliyetlerinin desteklenmesi hedefleniyor.

İlk Sevkiyatlar Başladı

Şirketten yapılan açıklamaya göre ilk sevkiyatlar EK 121 ve EK 117 sefer sayılı uçuşlar üzerinden geçen hafta Cuma günü gerçekleştirildi.

Dubai’de koordine edilen uçuşların, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) yüksek termal özelliğe sahip aile çadırları ve battaniyelerini; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından sağlanan barınma gereçlerini ve tıbbi malzeme kitlerini içerdiği ifade edildi.

Şirket yetkilileri, ilerleyen günlerde çadır, battaniye, çeşitli barınma malzemeleri, el feneri, su dağıtım rampaları ile travma ve acil durum sağlık malzemelerinden oluşan daha fazla gönderinin sevk edilmesinin planlandığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Emirates SkyCargo’nun önümüzdeki iki hafta süresince İstanbul’a gerçekleştirdiği günlük seferlerde yaklaşık olarak 100 ton insani yardım ürünü için kargo alanı ayırmayı planladığı belirtildi. Taşınan kritik acil durum malzemelerinin yerel kuruluşlar tarafından Türkiye’nin güneyinde ve Suriye’nin kuzey bölgesinde etkilenen bölgelere teslim edileceği bildirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @emirates

“Afet Bölgelerine Hızlı Bir Şekilde Ulaşıyoruz”

Emirates Başkanı ve Genel Müdürü Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum konuya dair yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye halkının yanlarında olduklarını belirterek, IHC ile birlikte çalışarak depremzedelere acil yardım sağlamaya çalıştıklarını ve sahadaki zorlu kurtarma çalışmalarını desteklediklerini belirtti.

Emirates’in insani yardım çabalarını destekleme konusunda geçmişten gelen önemli bir deneyime sahip olduğunun altını çizen isim, yardım malzemeleri ve tıbbi malzemelerin yanı sıra insani yardım çalışmalarına da destek verdiklerini kaydetti.

Maktoum, “Dubai’nin dünyanın en büyük uluslararası yardım lojistik merkezi konumunda olması, afetin etkilemiş olduğu bölgelere mümkün olan en verimli ve hızlı şekilde ulaşabilmemizi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

IHC: Kararlılıkla Çalışmaya Devam Ediyoruz

IHC Denetim Yüksek Kurulu Başkanı Mohammed Ibrahim Al Shaibani ise kuruluş olarak, depremzedelere insani yardım desteğini ve kaynakları sunmak adına kararlılıkla çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Shaibani, acil olarak eyleme geçerek UNHCR, WFP ve WHO tarafından gönderilen hayati tıbbi malzemelerin, barınma gereçlerinin ve diğer yardım ürünlerinin havayoluyla taşınmasını kolaylaştırdıklarını ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Emirates.com

IHC’nin, Emirates ile dünya çapında doğal afetler, tıbbi acil durumlar, küresel salgınlar ve diğer krizlerden etkilenen toplumlara insanı yardım malzemeleri göndermesi konusunda iş birliği yaptığı biliniyor.

2020 yılındaki Beyrut Limanı patlamaları sonrası Lübnan’a yardım çalışmalarında bulunan Emirates, bir sonraki yıl Kovid-19 mücadelesine destek olmak amacıyla Dubai ve Hindistan arasında bir insani hava köprüsü oluşturarak acil tıbbi malzemeler ile çeşitli yardım malzemelerinin sevkiyatını gerçekleştirmişti.

Şirket, geçen yıl ise Pakistan’da çok sayıda can kaybı yaratan sel felaketiyle yıkılan beş şehre kritik ekipman ve malzemelerin doğrudan sevkiyatını gerçekleştirmek adına IHC ile birlikte çalışmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.