Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliye Müjde! Erdoğan’dan İkramiyeye Onay Geldi

Öğretmenler Günü Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışan emeklilere 5 bin TL verileceğini, konut kiralarında piyasayla uyumlu rakamlar geleceğini belirtti.
Emekliye Müjde! Erdoğan’dan İkramiyeye Onay Geldi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım’da katıldığı Öğretmenler Günü Buluşması’nda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ekonomik ve siyasi şartları ne olursa olsun, eğitim, öğretimin ikinci plana itilmesine müsaade etmediklerini vurguladı. 2024 yılı bütçesinde eğitime tahsis edilen tutarın 1 trilyon 620 milyar lira olduğunu belirtti.

Ders kitaplarını ücretsiz bir şekilde dağıtmaya başladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, öğretmenlerin yüzde 80’inin kendi dönemlerinde atandığını paylaştı. Öğretmenlerin daha mutlu, huzurlu ve başarılı olmaları için mesleki gelişimlerinde, özlük haklarında gerekli destekleri sağlayacaklarını dile getirdi.

Emeklilere Müjde

Erdoğan, emeklilerin yükünü hafifletmek amacıyla geçen ay bir kereye mahsus 5 bin TL ödeme kararı aldıklarını hatırlattı. Söz konusu ödemelerin yatırıldığını aktaran Cumhurbaşkanı, emeklilerin bir kısmının dışarıda bırakılmasının içlerine sinmediğini vurguladı.

Bu çerçevede önümüzdeki haftalarda teklifi meclise sunacaklarını ve 4 milyon 689 çalışan emekliye 5 bin TL vereceklerini açıkladı. Böylece 15 milyon 120 bin emeklinin tamamına bir defaya mahsus ödeme gerçekleştirmiş olacaklarını ifade etti.

Ak Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, çalışan emeklilere 5 bin TL verilmesi kapsamında Bakanlara talimat verdiğini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

“Piyasayla Uyumlu Rakamlar Gelecek”

Ev sahiplerinin insaf dışı uygulamalarını bir kenara koyamayacaklarını söyleyen Erdoğan, bir ev sahibinin kiracısını sıkıştırdığını ve kirasını 2.500 TL’den 7.500 TL’ye çıkardığını, kendisinin bu kiracının feryadına tanıklık ettiğini belirtti.

O ilçedeki belediye başkanını aradığını, ricada bulunduğunu paylaştı. Bu kişi için uygun kiralık bir yer bulunmasını veya TOKİ’nin evleri varsa oradan kendisine bir imkan sağlanması konusunda talimat verdiğini duyurdu.

Erdoğan, yakında piyasa gerçekleriyle uyumlu rakamlar geleceğine inandığını vurguladı.

Deprem Bölgesine Yönelik Açıklama

Cumhurbaşkanı, deprem bölgesinin yeniden ayağa kaldırılmasının hükümetinin birinci önceliği olduğunu, deprem önce 10 bin 977 okul, 119 bin derslikle eğitim hizmetlerinin sürdürüldüğü bölgede 969 okul ve 12 bin 120 dersliğin hasar alarak kullanılamaz hale geldiğini paylaştı.

Bölgede 45 bin dersliğin bakım onarımının tamamlandığını, 46 bin konut ve köy evini yılbaşından önce hak sahiplerine teslim edeceklerini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın