Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklinin Maaş Zammı Rafa Kalkmadı: Bir İhtimal Daha Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, emeklilere duyurduğu ek zam hayalleri suya düşürmüştü ancak son gelen bilgiler seçim öncesi bir planın daha olduğunu gösterdi.
Emeklinin Maaş Zammı Rafa Kalkmadı: Bir İhtimal Daha Var
HABER GİRİŞ

Emeklilerin maaş zammı gündemden düşmüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 5’lik ek zammı duyururken, bu yılın emeklilerin yılı olacağını söyledi ancak 10 bin lira olarak güncellenen en düşük emekli aylığı açlık sınırının altında kalmaya devam etti.

Tabanda oluşan tepkinin milletvekilleri cephesinde de görüldüğü bilgisini veren Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetingüleç, seçim öncesi sürpriz bir kararın çıkabileceğini yazdı.

Yeni yılın ilk haftasından itibaren çoğu ürüne yüzde 100’lük zam yapıldığına dikkat çeken ve “Emekli yılı böyle mi olacaktı” diyen Çetingüleç, Ankara’daki beklentiyi paylaştı.

AKP milletvekilleri dahil olmak üzere pek çok çevrede emekli aylıkları için yeni bir düzenleme yapılacağına dair beklenti oluştuğunu söyledi.

İlk senaryoda, en düşük emekli aylığı alan kesime seçime az bir zaman kala ilave bir zam daha yapılabileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

İkinci senaryoda, tüm emeklilere seyyanen zam gelebileceğini söyleyerek, “Bunun için de seçim öncesi tarih veriliyor. Seyyanen zam için 4 bin ile 8 bin lira arasında rakam telaffuz ediliyor” dedi.

Üçüncü senaryoda ise intibak yapılabileceğini ve 2000 yılı öncesi ile sonrasında emekli olanlar arasındaki farkın giderilebileceğini ifade etti.

Düşük Maaş Alanlara Yüksek Zam Formülü

“İktidar, emeklilerin durumunu düşük maaş alanlara daha yüksek zam yapılacak şekilde iyileştirmek için hazırlık yapıyor” diyen Çetingüleç, emekli vatandaşların hiçbir dönemde bu denli ağır bir yoksulluk yaşamadığını söyledi.

Yüzde 5 zammın açıklandığı gün neden seyyanen artışa ya da daha yüksek oranda fiyat artışına gidilmediğini ise şöyle özetledi:

“Zammı ne kadar geç verirseniz, bütçeye yükü o kadar az olur. Ayrıca zam sevincini seçime ne kadar yaklaştırırsanız sandıkta karşılığı yüksek olur. Muhtemelen bu gibi hesaplarla emekliye ek gelir yaratacak düzenleme Mart ayının ortasına bırakılmış olabilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.