Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklinin Maaş Zammı Farkının Yatırılacağı Tarih Belirlendi

Bakanlık, zamlı maaş bekleyen Emekli Sandığı kapsamındaki vatandaşların soru işaretlerini yaptığı açıklama ile giderdi. Bakanlığın açıkladığı tarih haberde;
Emeklinin Maaş Zammı Farkının Yatırılacağı Tarih Belirlendi
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile Emekli Sandığı kapsamında aylık alanların Ocak 2023’deki zam farkını 27 Ocak’tan itibaren alacağını duyurdu. Memurların, yüzde 30 zamlı maaşları çalışmaların sürdüğü gerekçesi ile 15 Ocak’a yetişmedi.

Bakanlığın bugünkü duyurusu soru işaretlerini giderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ocak’ta, 2023’ün ilk yarısını kapsayan maaş artış oranı yüzde 30 olarak belirlemişti.

Toplu Sözleşme ve Enflasyon Farkından Kaynaklanan kısım Ödendi

Emekli Sandığı kapsamında olan vatandaşların yüzde 30’luk maaş zam farkı 15 Ocak’a yetişmemişti. Ancak toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan kısmı, yüzde 16,48’lik zam oranından faydalandılar.

Söz konusu zammın geri kalan kısmı 13,52’lik kısmı da bugün bakanlığın açıkladığı tarihten itibaren ödenmeye başlayacak.

Yapılan açıklamada, “5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı almakta olanların 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan ek gösterge fark tutarları…” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşların Aylık Aldığı Banka Hesaplarına Yatırılacak

Bahsi geçen fark tutarının, vatandaşların aylıklarını aldığı banka ve Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) şubelerindeki hesaplarına yatırılacağının bilgisi verildi. Ödemelerinse 27 Ocak 2023 Cuma gününden itibaren başlayacağı söylendi.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve BAĞKUR kapsamında olan vatandaşların gelir ve aylıklarını zamlı olarak ödeme günlerinde aldıkları paylaşıldı.

Emekli Sandığı kapsamında aylık almakta olan 59 bin 115 kişiye ödemenin yapılacağı ve toplam ödeme tutarınınsa  562,6 milyon lira olduğuna vurguda bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın