Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilikte Yeni Hareket! Staj ve Çıraklık Sigortası

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları için yapılacak yeni düzenlemeye ilişkin çalışmaların Meclis gündeminde olduğuna işaret edildi. Detaylar haberde;
Emeklilikte Yeni Hareket! Staj ve Çıraklık Sigortası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimleri öncesindeki Türkiye’nin emeklilik sistemi için köklü değişiklikler olacağına ilişkin açıklamaları bugün gündeme geldi. Kademeli emeklilikle ilgili düzenlemeye ilişkin belirsizlikle devam ederken kademeli yaş şartları için şu anda Meclis gündeminde olan yeni bir yasa teklifinin olduğu belirtildi.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre 2000-2008 yılları arasında SGK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na kayıtlı olanlar için yeni bir düzenleme gündemde.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında olamayan sigortalılar için belirlenen kademeli yaş şartlarıysa işe giriş tarihlerine göre değişiklik gösteriyor. EYT düzenlemesiyle yüzbinlerce mağdur emeklilik hakkı elde ederken, çıraklık ve staj sigortası olanlar bu düzenlemeden yararlanamamıştı.

Gözler Staj ve Çıraklık Sigortasında

Yeni yasa teklifiyle ise 2000 sonrasında işe başlayanlar için önemli değişiklikler önerilirken, bu kapsamda gözler staj ve çıraklık sigortasına çevrildi. Teklifle 1999-2000 sonrası SGK’lılar için staj ve çıraklık borçlanmasının geleceği ileri sürüldü.

Söz konusu çalışmaların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapıldığına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Çalışmalar çerçevesindeki 1999 sonrasında sigorta başlangıcı olan bireyler için öngörülen kademeli emeklilik sisteminin onaylanırsa, 2000-2008 yılları arasında sigorta girişi olan kişilerin belirlenen koşulları sağladıkları takdirde emeklilik hakkı elde edebileceği vurgulandı.

EYT düzenlemesinden faydalanamayan ve kapsam dışında kalan bireylerin planlanan kademeli emeklilik sistemiyle 2000-2008 arası sigorta girişi yapmış olan kişilerin belirlenen şartları yerine getirdiklerinde emekli olabileceği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.