Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilikte Bağ-Kur’luları İlgilendiren Yeni Düzenleme Beklentisi

Meclis’in açıklması ile beraber emeklilik sisteminde yeni bir düzenleme yapılacağı öne sürüldü. Düzenleme ile Bağ-Kur’lular erken emekli olabilir.
Emeklilikte Bağ-Kur’luları İlgilendiren Yeni Düzenleme Beklentisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Önümüzdeki günlerde TBMM’nin emeklilik sisteminde değişiklik yapılacağı ortaya çıktı. Sabah’ta yer alan habere göre yasal düzenlemeyle 4B kapsamına giren işverenlere yönelik istihdam sayısına göre kriterler belirlenecek.

4A’ olarak tanımlanan işçi, ‘4C’ olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısı 7 bin 200, ‘4B’ olarak tanımlanan işverenler için ise bu süre 9 bin gün olarak uygulanıyor. Düzenleme ile küçük esnaf ve tüccarların daha az primle emekli edilmesi planlanıyor. Esnafın, emeklilik için gerekli prim gün sayısının SGK’lılarla eşitlenmesi öngörülüyor.

2008 yılında yapılan düzenleme ile işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Bağ-Kur’lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edildi ve bu nedenle Bağ-Kur’lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyor.

SSK’da 7200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduğunda emekli oluyor. Bağ-Kur’da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9000 prim günü koşullarını birlikte sağlamaları durumunda emekli olabiliyor. Bunun sebebi Bağ-Kur’da emeklilik tarihinin orim ödenen güne göre belirlenmesi.

Diğer yandan 2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SSK’ya geçmesi durumunda emekli aylığı yüzde 15-20’ye yakın artıyor. Düzenleme ile emeklilik şartları ve hak kazanma koşulları standart hale gelecek.

GCM Yatırım Banner

Böylece hem farklı mesleklerde çalışanlar arasında bir eşitleme sağlanmış olacak hem de SSK, Bağ-Kur arasındaki prim gün farkı son bulacak.

Maaş Düzenlemesi için Ekim Ayı Bekleniyor

Milyonlarca emekli maaş düzenlemesinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarında düzenleme yapılacağının sinyalini vermişti.

Zam düzenlemesinde öncelikle kök maaşlara yoğunlaşılırken, en düşük emekli maaşının yukarı çekilmesi gündeme gelebilir. Mevcut uygulamada en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olarak belirlenmişti.

Çalışmanın, yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı’na sunulması beklenirken, Ekim ayında Meclis gündemine geleceği tahmin ediliyor. Yılbaşından önce de Genel Kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.