Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliliği 5 Yıl Öne Çekecek Uygulama için Açıklama Geldi

Geçen yılki genel seçimlerde emeklilik sistemi için verilen sözler gündemde yerini korurken Bakan Işıkhan’dan açıklama geldi.
Emekliliği 5 Yıl Öne Çekecek Uygulama için Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Bağ-Kur emeklisi olmayı bekleyen vatandaşlara seçim vaadi olarak verilen prim gün sayısında indirim kararına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan açıklama geldi.

Bağ-Kur’luları 5 yıl erken emekli edecek uygulama hakkında, “Onu Orta Vadeli Plan’da hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor” dedi.

Şu anda Bağ-Kur için emeklilik şartı olan 9000 prim gün sayısının 7200’e düşürülerek adaletsizliğin giderilmesi için verilen sözlerin tutulacağının altını çizdi.

Işıkhan, emeklilik düzenlemesinin yanı sıra ev kadınlarına verilen prim desteğine ilişkin de konuşarak, “Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız tabii ki” dedi.

Meclis’e gelecek yeni torba yasada SSK-Bağ-Kur prim eşitlemesi, emeklilik için ev hanımlarına prim desteği, kademeli emeklilik ve 3600 ek gösterge gibi maddeler yer alıyor. Düzenlemenin Meclis’ten geçmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın