Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilerin Maaşı Kısıtlandı mı? İddia Hakkında Açıklama Geldi

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yönelik iddia hakkında açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
Emeklilerin Maaşı Kısıtlandı mı? İddia Hakkında Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Emekli maaşına yapılan zam ile nasıl geçineceğini kara kara düşünürken, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaş kısıtlaması getirildi.” iddiası ile sarsıldı. Söz konusu haberlere yönelik İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden (DDM) açıklama geldi.

DDM’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada bazı basın yayın organlarında yer alan, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerine maaş kısıtlaması getirildi.” iddiasının doğru olmadığı aktarıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“5510 sayılı Kanunun 28’inci maddesi gereğince Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılara yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için, yazılı talepte bulunduğu tarih itibarıyla genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığı nedeniyle prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması gerekmektedir.”

Söz konusu hükmün kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bu yana uygulanmakta olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 57’nci maddesi uyarınca Bağ-Kur kapsamında geçen hizmetlerle birlikte SSK ve Emekli Sandığı kapsamında aylık bağlanacağı durumlarda, Bağ-Kur kapsamında geçen hizmetlerin prim ve prime ilişkin her türlü borçların ödenmiş olması gerektiği bildirildi.

Prim borcu olan sigortalılara bağlanacak aylıkların prim borcunun ödendiği tarihi takip eden ay başından itibaren başlatılması düzenlemesinin yıllardır uygulanmakta olduğu aktarıldı.

Haberde belirtiği gibi son aylarda yürürlüğe sokulan bir uygulama olduğu not edildi.

Bundan dolayı emeklilik başvurularının kasıtlı olarak bekletildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik asılsız iddialara itibar edilememesi gerektiği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.