Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilere Çifte Müjde Gelebilir!

Emeklilere ek zam yapılacağının AKP tarafından doğrulanması ve haftaya konunun Meclis’e geleceği haberinin verilmesi üzerine masadaki zam formülleri paylaşıldı.
Emeklilere Çifte Müjde Gelebilir!
HABER GİRİŞ

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin bu yıl alacağı zammın yüzde 37 seviyesinde kalması üzerine geçen yıl olduğu gibi seyyanen artışa gidilebileceği söylentilerinin dün AKP kanadı tarafından doğrulanması ve emekli aylıklarına refah payının ekleneceğinin açıklanmasının ardından bugünün gündem maddesi ek zam formülleri oldu.

Konuyu gündemine taşıyan Hürriyet yazarı Noyan Doğan, asgari ücretlilere ve memur emeklilerine yüzde 50’ye yakın zam verilerken, SSK ve Bağ-Kur tarafında artışın yüzde 40’ın da altında kalmasının emekli iki kesim arasında ciddi bir fark oluştuğuna dikkat çekti. Böylesi derin uçurumun ilk defa yaşandığını hatırlattı.

Bu nedenle emekli aylıklarına verilecek olan ek zammın, iki kesim arasında dengesizliği ortadan kaldırmak için açılan makasın kapanması amacıyla yapılacağına işaret etti.

Çifte Müjde Masada

Masadaki formülleri paylaşarak, ilk senaryoya göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek refah payının yüzde 11,68 olacağını ve böylece maaş zammının yüzde 49,25’e çıkarılacağını kaydetti.

İlk senaryo gerçekleşirse geçen yıl olduğu gibi tüm emeklilerin maaş zamlarının eşitleneceği notunu düştü.

GCM Yatırım Banner

İkinci senaryoda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammının yüzde 45 seviyesine çıkabileceğini, böylece memur emeklilerinin 4 puanlık farkı koruyacağını ekledi.

İstisnai bir formülün de konuşulduğunu paylaşarak, “Her iki formülün birlikte uygulanması da gündemde. Yani hem işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamlarının yüzde 45 seviyesine çıkartılması hem de en düşük emekli aylığının 10.000 liraya yükseltilmesi de düşünülüyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın