Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP Doğruladı: Emekliye Ek Zam Geliyor!

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aldığı zammın düşük kalmasının ardından geçen yıl olduğu gibi seyyanen artışa gidilebileceği yönünde oluşan beklentiler karşılık buldu.
AKP Doğruladı: Emekliye Ek Zam Geliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek zam oranının yüzde 37,57 olarak hesaplandığı gün gündeme gelen seyyanen zam senaryosunun kağıt üzerinde mi kalacağı yoksa seçimlere giderken tabandaki huzursuzluğu gidermek için devreye mi alınacağı sorusu yanıt buldu.

AKP kanadı, emekli vatandaşların aylıklarına ek zam yapılacağı söylentilerini doğruladı. İktidara yakın yayın organlarından olan Sabah gazetesinin haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 7 bin 500 TL olan en düşük emekli aylıklarını enflasyona karşı korumak için formül geliştirdi.

Mali disiplinde ısrarcı olan Şimşek’in bütçeyi sonuna kadar zorlayacağı söyleniyor. Son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceği öğrenildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “Yasal düzenleme Ocak ayının 3. haftasında Meclis’in gündemine gelecek. Emekli aylıkları oransal artışla iyileştirilecek” dedi.

Ek Zam için 3 Formül Var

Haftaya Meclis gündemine gelmesi beklenen ek zam senaryosu için 3 formül sunuldu. İlkinde, emekli kök maaş zammının yüzde 45 olması durumunda refah payı olarak yüzde 7,43 oranında artışa gidileceği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

İkinci formül, tüm emeklilerin maaşının aynı seviyede zamlanması oldu. Bu senaryoda SSK ve Bağ-Kur emeklileri de memur emeklileri gibi yüzde 49,25 zam alacak ve refah payı yüzde 11,68 olarak uygulanacak.

Son senaryoda ise zam en yüksek seviyede olup, yüzde 50 artışa gidilecek. Bu olursa refah payı da artarak yüzde 12,43 olarak belirlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.