Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekli Maaşı için 4 Zam Senaryosu da Aynı!

Emekli vatandaşlar seçimden önce seyyanen zamla aylıklarının yükseltilmesini beklerken olası senaryolar ortaya kondu. Ancak 4 seçenekte de sonuç farksız…
Emekli Maaşı için 4 Zam Senaryosu da Aynı!
HABER GİRİŞ

Resmi enflasyon verilerinin hissedilenin yarısı kadar açıklanmasının ardından olan dar gelirli vatandaşlara oldu. 2023 yılını açlık sınırının altında maaşla geçiren emeklilerin ise bu yıl da aynı geçim derdini yaşayacağı görüldü.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek zam oranının 37,57 olarak açıklanmasıyla en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liradan 10 bin lira düzeyine yükselmiş oldu.

Tabanda oluşan rahatsızlığı dindirmek için seçimlere bir ay kalan seyyanen zammın getirilebileceği konuşulurken, olası zam senaryoların yine de çare olmadığı görüldü.

Prof. Dr. Aziz Çelik, verilmesi muhtemel zam oranlarına göre şekillenecek tabloyu aktardı. “Senaryoların birinin diğerinden çok farkı yok” diyerek, sosyal medya hesabı üzerinden hesaplamalarını şöyle paylaştı:

Emekli Maaşı Zam Senaryo
Kaynak: X/EmeginHalleri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı tüketici fiyat endeksi verilerine göre zam verilecek olursa artışın 2 bin 820 TL olacağını söyledi.

Şimdi Kayıt Olun

Refah payı ile birlikte yüzde 40 zam verilmesi halinde 3 bin TL, yüzde 45 artışta ise 3 bin 375 TL fark olacağını kaydetti.

“En iyimser senaryolardan biri 3500 TL’lik artışla en düşük aylığın 11 bin TL’ye kapatılmasıydı” diyen Çelik, tüm senaryoların hayat pahalılığı karşısında felaketle sonuçlandığı yorumunu yaptı.

Çelik, “Müjde dedikleri miktarlar bunlar! Bu miktarlarla satın alın siz geçinin! Emekli aylıkları bu yamalarla dikiş tutmaz! Emekliler bu maaşlarla geçinemez!” diye sitem etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın