Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler Merakla Bekliyor: İkramiye Kaç TL Olacak?

Emekliler için Ocak-Haziran dönemi emekli maaşı zam oranı yüzde 49,25 olurken ikramiyelerdeki artış oranı vatandaşların gündemine yerleşti. İşte detaylar;
Emekliler Merakla Bekliyor: İkramiye Kaç TL Olacak?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaş, emekliye verilecek bayram ikramiyesi hakkında yapılan açıklamalara kulak verdi. Artan enflasyon karşısında geçim sıkıntısı yaşadığını sıklıkla dile getiren emekliler için ikramiye senaryoları paylaşılıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada emeklilerin ikramiye konusunda müsterih olması gerektiğini söyledi ve gerekli çalışmaları yaparak adımları atacaklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ise emeklilerin alacağı bayram ikramiyesinin 15 bin TL’ye yükseltilmesi gerektiğini söylemişti.

İkramiye için Masadaki Rakamlar Ne?

Sabah tarafından hazırlanan habere göre emekli ikramiyeleri için 3 farklı senaryo öne çıkıyor.

İlk formüle göre yüzde 45,25’lik Ocak zammı emekli ikramiyesine yansıtılabilecek. Bu tabloda 2 bin lira olan ikramiye 3 bin liraya çıkabilir ve emekliler 2 bayram için toplam 6 bin lira ikramiye alabilir.

GCM Yatırım Banner

İkinci formülde ikramiyelere 2023’te gerçekleşen yüzde 64,77’lik yıllık enflasyon baz alınarak artış yapılacak. Bu durumda ikramiye 3 bin 300 liraya çıkacak ve emeklilere 2 bayramda toplam 6 bin 600 lira ödeme yapılacak.

Üçüncü formülde ikramiyelere yüzde 100 oranında artış yapılabilir. Bu durumda bayramlarda emeklilere 4 bin lira verilecek ve toplam ödenecek miktar 8 bin liraya yükselecek.

Son formülde ise ikramiyeler yüzde 150 artışla 5 bin TL seviyesine çıkacak. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde emeklilere toplamda 10 bin lira ödenecek.

Emekliye bayram ikramiyelerinin bayramdan önceki hafta hesaplara geçmesi bekleniyor. Ramazan Bayramı 10 Nisan itibarıyla idrak edileceğinden dolayı emekli ikramiyelerinin 3-9 Nisan tarihlerinde yatacağı düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın