Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler için Yeni Umut! Maaşlar Yükselecek mi?

Yüksek enflasyon ve artan gıda fiyatlarıyla mücadele eden düşük gelirli emekliler için AKP'nin harekete geçtiği iddia edildi. Detaylar haberde;
Emekliler için Yeni Umut! Maaşlar Yükselecek mi?
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ile artan gıda fiyatları ile düşük gelirle yaşam mücadelesi veren emekliler için Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) harekete geçtiği ileri sürüldü. Ekonomim’de yer alan habere göre AKP, en düşük emekli maaşlarını artırmak için çalışmalara başladı.

Ekonomim’in edindiği bilgiye göre şu anda 10 bin lira olan en düşük emekli maaşının, en az 12 bin liraya çıkarılması planlanıyor.

AKP yetkililerinin, söz konusu yeni düzenleme önerisini gelecek hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacaklarına işaret edildi.

Planlanan düzenlemenin Erdoğan’ın onayını takiben Meclis’e sunulacağı ve Temmuz ayı içinde yasalaşacağı öngörülüyor. AKP kurmaylarının, ilgili bakanlıklardan en düşük emekli maaşı ilgili mali rapor talep ettiği de kaydedildi.

Yaklaşık 3 milyon emekli, şu andan 10 bin lira maaş alıyor. 3 milyon emekliği ilgilendiren bu adım ise 6 aylık enflasyon farklarının emekli maaşlarına yansıtılmaması nedeniyle gündeme geldi.

GCM Yatırım Banner

6 aylık enflasyon farkının belli olmasına rağmen en düşük emekli maaşı alanlar yüzde 24,73’lük zamdan yararlanamıyor. Kök maaş üzerinden yapılan zam oranının en düşük emekli maaşı alanların faydalanamaması gerekçesiyle AKP çalışmalara başladı.

Planlanan artışın kaç emekliyi kapsayacağı ve maliyetinin ne olacağına ilişkin raporun da Erdoğan’a sunulacağı belirtildi.

Erdoğan’ın 2024 yılını emekliler yılı olarak ilan etmesinin ardından 25 Ocak’ta en düşük emekli aylığı 10 bin lira olmuştu. Bu düzenleme Erdoğan’dan onay alırsa 2024 yılı içinde en düşük emekli maaşı alanlara ikinci kez iyileştirme yapılmış olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.