Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler için İntibak Gündemde: 2000 Öncesine Dönülmeli

TÜED Başkanı, eriyen emekli aylığına çözüm için intibak sorununu gündeme getirdi. Aylık bağlamada 2000 öncesi dönemdeki kriterleri önerdi.
Emekliler için İntibak Gündemde: 2000 Öncesine Dönülmeli
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon altında ezilen emeklilerin durumu gündemde yer almaya devam ediyor. Açlık sınırının çok altında maaşla hayatını idame etmeye çalışan 15 milyonu aşkın emeklinin durumuna dikkat çeken Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, düşük aylık ve intibak sorununu gündemine aldı.

Yazılı açıklamada bulunan Ergün, bugün devlet katkısıyla 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığını alan vatandaşların sayısına vurgu yaptı.

Ülkede 15,6 milyon olan emekli nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ının en düşük emekli aylığı aldığını hatırlatarak, düşük maaş ve yüksek enflasyon ortamında emekli aylığı hesaplama sisteminin yetersiz olduğunu söyledi.

“Emeklilerimiz muhtaç durumuna düşmüştür” diyen TÜED Başkanı, kalıcı çözüm için intibak sorunun çözümüne işaret etti.

Ergün, “Aylık bağlama oranı uygulamasında 2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmeli. Bunun dışındaki çözümler popülist ve geçici olacaktır” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hükümetin külfet olarak gördüğü ödemeler için ise kaynak sorunu olmadığını savunarak, gelecek yıl bütçeden faize ayrılan ödeneğin emeklilerin intibakı için rahatlıkla aktarılabileceğini ekledi.

Emekli Aylığı Yüzde 50’den Fazla Eridi

Gelinen noktada asgari ücret ile emekli aylığı karşılaştırmasında eriyen alım gücüne de değinen Ergün, emeklilerin aldığı maaşın hem asgari ücret hem de dolar ve altın gibi göstergeler karşısında kan kaybettiğini ifade etti.

TÜED Başkanı, “2002 yılında, asgari ücretin yüzde 20 üzerinde olan taban emekli aylıklarımız aradan geçen sürede ciddi bir şekilde eridi. 2017 yılından itibaren ise asgari ücretin altında kaldı. 2023 yılında emekli aylıklarının asgari ücret karşısındaki kaybı zirve yaparak, asgari emekli aylığı, asgari ücret karşısında yüzde 52 eridi” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın