Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler Derneği’nden Asgari Ücret Artış Oranında Zam Talebi

TÜED Genel Başkanı Ergün, en düşük emekli aylığının asgari ücretin çok altında kaldığına işaret ederek aynı oranda emeklilere maaşına zam istedi. İşte detaylar;
Emekliler Derneği’nden Asgari Ücret Artış Oranında Zam Talebi
HABER GİRİŞ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 2023 yılı için yeni belirlenen asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak belirlendiği anımsattı. En düşük emekli maaşının yeni belirlenen asgari ücretin çok altında kaldığına dikkat çekti.

Emekli aylıklarına da asgari ücretteki artış oranı kadar zam yapılmasını talep eden Ergün, emeklilerin bu artışa ihtiyacı olduğunu belirtti. En düşük emekli aylığının bugün asgari ücret karşısında küçüldüğüne de işaret etti.

2002’de Asgari Ücret Emekli Maaşından Düşüktü

Yeni belirlenen asgari ücret rakamının Ocak ayına göre yüzde 100, Temmuz ayına göreyse yüzde 54,5 artış yapıldığını hatırlatan Ergün, 2002’de net asgari ücret 184 lirayken en düşük emekli aylığınınsa 252 lira olduğunu kaydetti.

Bahsi geçen dönemde en düşük emekli aylığının bile asgari ücretin üzerinde olduğunu söyleyerek, bu durumun yıllar içerisinde en düşük emekli aylığı ile asgari ücretin eşitlendiği bir tabloya dönüştüğünü ekledi.

Bu eşitlenmenin 2016’da olduğuna vurguda bulunan Ergün, o zamanlar en düşük emekli aylığının 1242 lirayken asgari ücretin ise 1300 lira olduğunu belirtti. Sonraki dönemlerde ise asgari ücret en düşük emekli aylığının sürekli üzerinde olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Emekli Aylığı Hesaplama Sistemi Değiştirilmeli

Son artışla birlikte asgari ücretin 8 bin 506 liraya yükseldiğini ancak en düşük emekli aylığının 3 bin 500 lirada kaldığını bildirdi. Bu tablonun ortaya çıkmasında temel iki sebebi olduğunu savunan Ergün şöyle konuştu;

“Bunlardan birincisi, asgari emekli aylığı hesaplama sisteminin değiştirilmesi. İkincisi ise asgari ücrete enflasyonun bir hayli üzerinde yapılan artışlardır. Milyonlarca emekli, en düşük emekli aylığı olan 3 bin 500 lira alıyor. Asgari ücretin bile düşük bulunduğu bir ortamda, milyonlarca emekli, asgari ücret rakamının yaklaşık yarısına bir ay geçinmek durumunda kalıyor.”

2000 Yılı Sonrası Emekli Olanlar için İntibak Düzenlenmesi Yapılmalı

Söz konusu mağduriyetin giderilmesi için öncelikle emekli aylıklarına asgari ücret seviyesinde ve artış oranı dikkate alınarak zam yapılması gerektiğinin altını çizdi. Artışı takibense 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek bir intibak düzenlemesinin getirilmesi için öneride bulundu.

Ergün, İşsizlik Sigortası ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunlarının getirdiği aylık hesaplanma sisteminin emeklilerin aleyhine işlediğine dikkat çekti. Bu durumun giderilmesi için norm ve standart birliğini esas alan yeni bir sigorta mevzuatına ihtiyaç duyulduğunu öne sürdü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.