Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler Derneği: Depremzedeler için Aylık ve İş İmkanı Sağlanmalı

Deprem sonrası sarılacak yaralar için kurumların kolaylık sağlaması gerektiğine dikkat çeken TÜED Başkanı, bağlanacak aylıklar ve kamuda sağlanacak istihdam için çağrı yaptı.
Emekliler Derneği: Depremzedeler için Aylık ve İş İmkanı Sağlanmalı
HABER GİRİŞ

6 Şubat tarihli depremlerinden ardından bölgede yeni depremler ve sarsıntılar sürerken, depremzedeler yeniden hayata tutunmaya çalışıyor. Barınma başta olmak üzere pek çok temel ihtiyacını gidermek için desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar için Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED) açıklama geldi.

TÜED Başkanı Kazım Ergün, depremzedelere bağlanacak gelir ve aylıklar için kolaylık yapılması çağrısında bulundu.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Ergün, toplam 11 ilde büyük mağduriyetler yaşatan depremlerde hayatını kaybeden sigortalı vatandaşların yakınları için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) harekete geçmesi gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Son yaşadığımız deprem maalesef 44 binin üzerinde can kaybına, yüz binlerce kişinin yaralanmasına neden oldu. Böyle bir tablo karşısında devletimizin desteği büyük önem taşıyor. Devletimizin, sosyal devletin gereği olarak gerekli adımları atacağına inanıyoruz.”

2011 yılında yaşanan Van depremine atıf yapan TÜED Başkanı, “Hayatını kaybeden sigortalıların hak sahiplerine ve malul olan vatandaşlara Van depreminde olduğu gibi kolaylık sağlanmalı. Ölüm aylığı ve malul aylığı bağlanmasında 30 günlük prim yeterli kabul edilmeli” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Depremzedelere Kamuda Özel İstihdam Sağlanmalı

Ergün, bağlanacak aylıkların yanı sıra depremzedelerin hayata tutunmasında önemli görülen istihdam alanlarına da dikkat çekerek, “Depremde hayatını kaybeden sigortalıların birinci derece yakınları ile malul kalanlara kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam sağlanması için özel bir düzenleme yapılmalı” dedi.

Ayrıca kamuda gerekli işlemlerin sağlanabilmesi için istenen evrakların da tahsisi konusunda yaşanacak güçlüklere dikkat çekti.

Veraset ve intikal vergisi beyannamesinin afet alanında elde edilmesinin güçlüğünü belirterek, beyannamenin verilmiş kabul edilmesini ve vergi alınmaması için yasal bir düzenleme yapılmasını istedi.

Ergün, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) depremzedeler için başlattığı yardım kampanyasına TÜED’in 1 milyon lira destekte bulunduğunu da ekledi. Vatandaşlara destek olmaya devam edecekleri sözünü verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.