Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Sonrası Ölüm Aylığına Dair Yeni Açıklama Geldi

Depremde hayatını kaybeden kişilerin hak sahiplerine bağlanacak olan ölüm aylığının koşulları detaylandırıldı. Ayrıntılar haberin içerisinde;
Deprem Sonrası Ölüm Aylığına Dair Yeni Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli, 6 Şubat tarihli deprem faciasında hayatını kaybeden çalışanların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacağı bildirildi. Hak sahiplerine ölüm aylığının bağlanması içinse gerekli olan prim gün sayısı koşullarının sağlanması gerekiyor.

Konuya ilişkin detaylar paylaşan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, depremde hayatını kaybeden kişiler eğer emeklilerse maaşlarının hak sahiplerine direkt olarak bağlanabileceğini söyledi.

Bir Defaya Mahsus Toplu Ödeme Yapılır

Vefat eden kişilerin aktif olarak 4A’lı işçi, 4B’li Bağ-Kur’lu ve 4C’li memur olarak çalışması durumunda ise temel bir şartın olduğunu kaydetti. Söz konusu durumda hak sahibine maaş bağlanabilmesi için vefat eden kişinin 800 günlük primin yatırılmış olmasının şart olduğunu vurguladı.

Depremde hayatını kaybeden 4A’lı işçilerin hak sahiplerine ise en az 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim sayısı koşulu ile ölüm aylığı bağlandığına dikkat çekti.

Zengin açıklamasında, bahsi geçen koşulların sağlanmaması durumunda ise hak sahiplerine bir defaya mahsus toplu ödeme yapıldığı ancak kişilerin sürekli olarak aylığa bağlanmadığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Ölüm Aylığı Koşullarında Esneklik Mümkün

Prim koşulunu yerine getirmeyenler içinse toptan ödeme yapıldığına değinen Zengin, toptan ödemeninse kişinin primleri çalışan adına ödenen primleri bir defaya mahsus olmak üzere hak sahiplerine ödendiği bildirildi.

Afet durumlarında ölüm aylığı koşullarında esnekliğe gidilebilmesi mümkün olduğuna işaret eden Zengin, 1999 depreminde bu sürenin 360 güne düşürüldüğü bilgisini verdi.

Konuya ilişkin olarak Zengin, “Bu konuda da belki ilerleyen günlerde adım atılma, çalışma yapılma ihtimalini değerlendiriyorum.” yorumunda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.